(Recenzja) 5 sekund BEZ CENZURY

Gra karciana 5 Sekund to hicior dla wielu rodzin i tą nazwę kojarzy chyba każdy, kto odwiedza hipermarkety, w których od lat jest dystrybuowana. Za sukcesem pierwszej edycji poszły kolejne odmiany pierwotnej zabawy: dla dzieci (5 Sekund junior) i z pytaniami internautów (5 Sekund: Edycja specjalna). Przyszła i pora na niegrzeczne wydanie: 5 sekund BEZ CENZURY. Zapraszamy do świntuszenia? A także do unboxingu!

W przeciwieństwie do pozostałych edycji 5 sekund BEZ CENZURY to trochę inna para kaloszy. Po pierwsze pudełko jest kilka razy mniejsze. Po drugie pytania nie premiują wiedzy i znajomości ciekawostek. Zamiast tego doceniany jest rubaszny humor i zabawne skojarzenia. I po trzecie – nie ma planszy i przeskakiwania pionkami po torze.

Przechodząc do rozgrywki: wystarczy położyć pudełeczko z kartami (163 dwustronne, czyli łącznie 326 pytań) i czasomierz na stole oraz zdecydować się po ilu rundach gra się skończy. Pierwszym graczem zostaje najmłodszy uczestnik. Osoba po lewej stronie wyciąga kartę z pojemniczka i odczytuje pytanie. Standardowo zaczynają się od słów “Wymień 3…”. Po odczytaniu obraca czasomierz odmierzający pięć sekund na podanie 3 poprawnych odpowiedzi przez pytanego gracza. Jeśli mu się uda dostaje kartę symbolizującą 1 punkt i kolejka przechodzi na sąsiada w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gdy odpowiedź będzie niepełna lub nieprawidłowa, pytanie przechodzi do osoby po prawej stronie, która ma osobne 5 sekund na odpowiedź. Haczyk? Nie może powtórzyć żadnej odpowiedzi poprzednika. Pytanie przechodzi na kolejne osoby aż ktoś udzieli dobrych odpowiedzi lub zdarzy się sytuacja, że nikt mu nie podołał i punkt otrzymuje pierwszy gracz, który mierzył się z pytaniem.

Po rozegraniu ustalonej liczby rund gracze podliczają punkty (karta = 1 pkt) i zwycięzcą zostaje posiadacz ich największej sumy.

Na pudełku zaznaczono, że gra zalecana jest osobom pełnoletnim i spora część kart tłumaczy ten stan rzeczy. Dużo jest pytań o tematyce seksu, używek, higieny czy po prostu dotyczących sfer intymnych. Większość z nich ma prowokować do dowcipnych, ba, rubasznych odpowiedzi wywołujących salwy śmiechu i kolejne żarty, często z osoby odpowiadającej. I w tej kwestii 5 sekund BEZ CENZURY nie zawodzi, śmiechu jest bardzo dużo. Im więcej graczy tym zabawa powinna być jeszcze zabawniejsza. Fajnie też, że pytań jest ponad trzysta i grając raz na kilka tygodni nie prędko się znudzą.

5-sekund-bez-cenzury

Największym problemem 5 sekund BEZ CENZURY są pytania i weryfikowanie udzielanych na nie odpowiedzi. W przypadku pozostałych edycji prawdziwość właściwie każdej odpowiedzi łatwo sprawdzić. Z pomocą przychodzi np. internet albo wiedza wspólna wszystkich graczy, którym przecież zależy na wskazywaniu błędów w odpowiedziach innych. W nieocenzurowanej edycji są pytania bardzo subiektywne, np. “Wymień 3 marudy”, Wymień 3 obleśne osoby”, “Wymień 3 rzeczy, które liże pies”, “Wymień 3 gorące osoby po pięćdziesiątce”, “Wymień 3 miejsca, w których można przyciąć komara”. Już niewielki upór gracza wystarcza aby wszystkie jego odpowiedzi na takie pytania zaakceptowano i otrzymał za nie punkty. Powodów do śmiechu może być sporo, tylko aspekty rywalizacyjny bardzo siada.

Zgodnie z oczekiwaniami wersja bez cenzury okazała się w większym stopniu niegrzeczną imprezówką niż quizem. Jeśli szukacie gry, przy której można się pośmiać, to jest to gra dla was.

Ocena: 7/10

Mechanika: Trefl
Liczba graczy:
od 3
Wiek: od 18 lat
Czas rozgrywki: 15-30 min
Wydawca: Trefl

 

 

 

 

Say May Name

Dziękujemy wydawnictwu Trefl za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.