(Recenzja) Akame ga Kill! #01-03

Manga Takashiro Akame ga Kill! to przyjemnie skrojona opowieści łącząca w sobie nienachalny humor z młodzieńczą naiwnością, równocześnie poruszając wiele wątków z płaszczyzny władzy, polityki i chciwości. 

Ledwo co poznajemy głównego bohatera Tatsumiego i jego cel (czyli zdobycie sławy w Stolicy i zapewnienie pieniędzy na przetrwanie swojej wioski), by po chwili przekonać się, że jego wyobrażenia o mieście okazują się dalekie od prawdziwości. A kiedy wplątuje się w walkę z tajemnicza grupą zabójców, nie pozostaje mu nic innego, jak płynąć z prądem. Tym sposobem coraz bardziej zostaje uwikłany w knowania tajemniczej grupy Night Raid, osób polujących na nieuczciwych, bogatych mieszkańców.

Pierwszy tom dostarcza świetną dawkę różnych emocji, począwszy od luźnych przyjacielskich relacji, po ciężkie, a momentami smutne chwile. Tatsumi z każdym krokiem w szeregach Night Raid przekonuje się, jak zniszczona i toczona “zgnilizną”, przez nieuczciwych polityków, jest Stolica – a to dopiero początek. Z każdą kolejną misją czekają na niego coraz przebieglejsi i potężniejsi przeciwnicy.

Nie znaczy to, że nie trafimy na bardziej przyjemne, czy beztroskie chwile bohatera, jak codzienne prace w siedzibie Night Raid; zawiązywanie nowych znajomości, czy sytuacyjny humoru. A w tym wszystkim znalazło się miejsce i na nieco zawiłości emocjonalnych, czy tajemnic pobocznych bohaterów, często mrocznych i bardzo osobistych.

Drugi tom Akame ga Kill! wynosi historię na zupełnie inny poziom. Przygody Tatsumiego momentalnie nabierają tempa i wrzucają go w wir pierwszej zaciętej walki. Dodatkowo w tym tomiku dowiadujemy się o kilku sprawach związanych z samym światem (m.in. czym są Teigu i skąd się wzięły). Z każdym rozdziałem sprawy bohaterów jeszcze bardziej się komplikują i pojawia się więcej zawiłości emocjonalnych. Takashiro pokazuje kolejne aspekty hierarchii wojskowo-politycznej w Stolicy, tym samym wprowadzając na scenę nowych, silnych przeciwników dla Night Raid. Walki są o wiele ostrzejsze, krwawsze i brutalniejsze. Zwłaszcza ostatnie sceny wstrząsną czytelnikiem, a trzeba pamiętać, że to dopiero drugi tom!

Okazuje się jednak, że to trzecia część jest tą najbardziej emocjonalną i przejmującą z omawianych. Skupia się na Bulatcie – “Braciszku” i pewnych osobach z jego przeszłości. Wątek z nim autor buduje (z drobnymi przerwami) przez cały tomik, odpowiednio odkrywając kolejne informacje, w tym opowieści z młodości bohatera. Dopiero na koniec, wszystkie puzzle wskakują na swoje miejsce. Mam jednak wrażenie, że mangaka dopiero się rozkręca i zaczyna przemycać coraz więcej brutalnych szczegółów, jeszcze mocniej wszystko nawarstwiając fabularnie.

Rysunkowo manga wygląda naprawdę dobrze. Świetnie uchwyceni bohaterowie sprawiają, że czuje się wielkość skali z jaką toczą walki. Jedynym mankamentem mogą być, momentami zbyt zamaszyście narysowane sceny walki. Z jednej strony mają w sobie dynamikę i dają poczucie rozmachu pojedynków, jednak z drugiej nie raz należy się wysilić, aby dostrzec wszystkie szczegóły.

Pozostaje jednak przy opinii, że Akame ga Kill! to manga, którą naprawdę warto się zainteresować! O ile przy pierwszy tom przypadnie wam do gustu, to spokojnie siadajcie do kolejnych. Opowieść z każdym rozdziałem się rozkręca, a autor nie boi się pchnąć wydarzeń w bardziej brutalnych kierunkach, gdzie losy głównych bohaterów wiszą na granicy życia.

Tom #01 – ocena: 6,5/10

Seria: Akame Ga Kill
Scenariusz: 
Takahiro

Rysunki: Tashiro Tetsuya
Tłumaczenie: Katarzyna Podlipska
Wydawnictwo: Waneko
Premiera: 7 sierpnia 2017

Tom #02 – ocena: 7/10

Seria: Akame Ga Kill
Scenariusz:
 Takahiro

Rysunki: Tashiro Tetsuya
Tłumaczenie: Katarzyna Podlipska
Wydawnictwo: Waneko
Premiera: 10 października 2017

Tom #03 – ocena: 7,5/10

Seria: Akame Ga Kill
Scenariusz:
 Takahiro

Rysunki: Tashiro Tetsuya
Tłumaczenie: Katarzyna Podlipska
Wydawnictwo: Waneko
Premiera: 6 grudnia 2017

 

 

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwo Waneko za udostępnienie egzemplarzy do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.