(Recenzja) Are you Alice? #10

Are you Alice? #10 kontynuuje opowieść autorki Ai Ninomiya, gdzie bohaterowie z dobrze znanej bajki – Alicja w Krainie Czarów – próbują ze skrawków papieru poskładać od nowa swoją historię. Od kilku tomów zagłębiamy się we wspomnienia kluczowych bohaterów. I o ile ostatnio duże wrażenie wywarł Kapelusznik, to w tym tomie, poznamy tajemnice kota z Cheshire. 

Od tomu ósmego, cała powieść Are you Alice? nieco się zmieniła. Zwrot akcji będący ujawnieniem prawdziwych zamiarów Kapelusznika, sprawił, że Kraina Czarów i życie bohaterów zawisło na włosku. Od tego czasu wydarzenia skupiły się wokół pobocznych postaci – na ich wspomnieniach i przemyśleniach. Poznaliśmy motywy kierujące Lewisem Carrolem, Kapelusznikiem i białym królikiem, a także mieliśmy okazję zobaczyć kilka wspaniałych chwil z życia prawdziwej Alicji Liddell. I w końcu w Are you Alice? #10 przyszła pora na kota z Cheshire, który również ma coś do powiedzenia.

are-you-alice-10

Zawężenie wydarzeń do przemyśleń wspomnianej przed chwilą postaci, sprawiło,  że tom dziesiąty jest spokojny, a nawet “leniwy”. Poznajemy kota z Cheshire od czasów gdy jako mały pupil, mieszkał na śmietniku, aż do ostatnich chwil z panną Liddell. Bohater szczegółowo i nieśpiesznie opowiada o swoich uczuciach, analizując wiele rzeczy, w tym relacje jakie panowały pomiędzy mangową Alicją a Lewisem Carrolem. Zagłębia się także w istotę, obecnej, rozpadającej się Krainy Czarów i potrzebę istnienia głównego bohatera, brata Alicji, dla czytelników znanego jako 89 Alicja. Trzeba jednak zaznaczyć, że owe nostalgiczne retrospekcje i wspomnienia należą do dorosłego już kota z Cheshire, bohatera powieści Are you Alice?, jakiego mieliśmy okazję poznawać od pierwszego tomu. Dlaczego ta informacja jest kluczowa? Ponieważ dachowiec jest jedną z postaci, które Krainę Czarów tworzą ze skrawków papieru wyrzuconych przez Lewisa Carrola. To on wprowadza nas w czynniki, które doprowadziły do zatrzymania się historii wszystkich bohaterów, i także warto wspomnieć, że to on wyszedł na spotkanie 89 Alicji w pierwszym tomie. 

Historia chociaż tempo ma ślimacze, to wyjaśnia kilka ciekawych aspektów funkcjonowania Krainy Czarów, w tym relacje panujące między bohaterami. Nie jest to jednak wystarczający argument, aby powiedzieć, że Are you Alice? # 10 można zaliczyć w poczet lepszych tomików serii.

are-you-alice-10

Zbliżona jest sytuacja ze stroną rysunkową. Także i tutaj nie widać zajmujących plansz, a wręcz przeciwnie, jest więcej pustych planów i mniej zabawy z perspektywą. Od samego początku tomik wygląda zwyczajnie “pusto”. Co trzeba przyznać wciąż zaskakująco przyjemnie prezentują się sylwetki bohaterów. 

W Are you Alice? #10 chociaż opowieść zmierza do punktu kulminacyjnego (jeszcze dwa tomy), to na tym etapie historia nie oferuje większego napięcia, zachęcającego do wyczekiwania kolejnych albumów. Fabuła znacznie zwolniła, otaczając się ze wszystkich stron bardziej lub mniej nostalgicznymi wspomnieniami postaci i górą przemyśleń. Jest spokojnie i cicho… ale może to tylko cisza przed burzą?

are-you-alice-10Ocena: 6/10

Seria: Are you Alice?
Scenariusz: Ai Ninomiya
Rysunki: Ikumi Katagiri
Wydawnictwo: Waneko
Stron: 194
Premiera: 26.05.2016

 

 

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego i przykładowych plansz mangi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.