(Recenzja) Are you Alice? #11

dziesiątym tomie Are you Alice? lepiej poznaliśmy kota z Cheshire. Bohater zabrał nas w podróż po swoich wspomnieniach. Długich, momentami smutnych przeżyciach z czasów, gdy był zwykłym kotem, towarzyszem Alicji Liddell. Co więcej, dowiedzieliśmy się nieco na temat innych bohaterów, między innymi po co zjawił się brat Alicji (czyli 89 Alicja) oraz co tak naprawdę kierowało kotem z Cheshire, gdy pomagał białemu królikowi tworzyć Krainę Czarów.

Teraz, gdy wydarzenia zbliżają się do końca (jeszcze tylko jeden tom), a relacje między bohaterami są napięte, przyszła pora, aby poznać najbardziej zaangażowaną postać w życie i ochronę Alicji z prawdziwego świata, czyli białego królika. W toku wydarzeń zagłębiamy się we wszystkie przemyślenia tego bohatera, od początku stworzenia Krainy Czarów, aż do rekrutowania kolejnych osób w szeregi postaci. Jest to obraz głównie przygnębiający i nostalgiczny, pokazujący ile wyrzeczeń i czasu na to poświęcił. Śledzimy jego przemianę, chwile wahania, i emocjonalne rozterki. Co ciekawe pojawił się wyraźny wątek przyjaźni z marcowym zającem, który w albumie jedenastym jest jednym z ciekawszych. Fabuła pełna jest także retrospekcji, pokazujących ważne momenty pozwalające lepiej zrozumieć motywy pozostałych bohaterów, w tym Lewisa Carrolla czy brata Alicji.

are-you-alice-11-1

Manga mimo wszystko skupiła się również na obecnych wydarzeniach, czyli grupce ostatnich bohaterów, którym udało skryć się przed Kapelusznikiem (alter ego Lewisa Carolla). Ten chcąc uciec z Krainy Czarów, nie cofnie się przed niczym, w tym zniszczeniem wspomnianego świata.

Jedenasty tom Are you Alice? jest równie spokojny i nostalgiczny, co poprzednie dwa albumy. Historia ślimaczo wręcz porusza się do przodu, nie ma zwrotów akcji i ciekawych przepychanek słownych pomiędzy bohaterami. Odnosi się wrażenie, że autorka wszystkie ciekawsze wydarzenia pragnie skumulować w ostatnim tomiku, aby zaskoczyć czytelnika. Czy tak się stanie? Zobaczymy. Tomiku #11 nie czyta się źle, ale zdecydowanie były w całej serii Are you Alice? lepsze części.

Nadal jednak jest biednie w kwestii bohaterów, pomimo że cały czas przebywamy z białym królikiem, to nie należy on do osób, którego łatwo polubić. Wręcz przeciwnie. Jest wymagający, uparty i charaktery. O wiele szybciej obdarzymy sympatią marcowego zająca, ale z kolei tej postaci jest w tym albumie wyjątkowo mało. Pojawia się także nowa osobowość – Charlotte.

are-you-alice-11-2

A rysunkowo? Dalej Ikumi Katagiri utrzymuje poziom poprzednich trzech tomów. Nadal cieszą sylwetki bohaterów, te są wręcz świetnie narysowane i przedstawione. Podobnie jak sceny będące retrospekcjami, gdzie widać nieco bardziej artystyczną kreskę.

Przez jedenaście tomów historia Are you Alice? była dość zagmatwana, a zarazem momentami intrygująca. Ai Ninomiya w ciekawy sposób pokazała wariację na temat znanej bajki – Alicji w Krainie Czarów. Jej manga to pełna domysłów i niespodziewanych bohaterów powieść, która skupiła się na ponownym utworzeniu Krainy Czarów, gdy prawdziwy maszynopis został porwany przez twórcę – Lewisa Carolla. I chociaż początki były mniej zajmujące, i przede wszystkim dezorientujące, to ostatecznie w dalszej części wszystko zdążyło się ułożyć w mniej lub bardziej logiczną całość. Owszem czasem pojawiły się sytuacje dziwne, czy zwyczajnie głupie, ale nie ma też ich aż tak dużo, aby dominowały w powieści.

Pozostaje więc sięgnąć po ostatni tom i zobaczyć, jak zakończy się ta nietypowa opowieść.

are-you-alice-11Ocena: 6,5/10

Seria: Are you Alice?
Scenariusz: 
Ai Ninomiya

Rysunki: Ikumi Katagiri
Wydawnictwo: Waneko
Stron: 200
Premiera: 26.07.2016

 

 

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego i plansz mangi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.