(Recenzja) Are you Alice? #02

Pierwszy tom Are you Alice? pozwolił poznać intrygujący świat czerpiący z powieści Alicja w Krainie Czarów Charlesa Lutwidge’a Dodgsona, w którym historia jest daleka od kanonu. Zwariowana przerażająca rzeczywistość, równie osobliwi bohaterowie i osiemdziesiąta dziewiąta już z kolei Alicja, próbująca zasłużyć na to imię, to mieszanka zaskakująca. I o ile w poprzednim tomie było dziwnie, to w drugim jest równie intrygująco.

Po finałowej walce Alicji z Księciem w poprzednim tomiku, główny bohater w końcu może odpocząć i zająć się swoim zadaniem od królowej Kier, czyli zabiciem białego królika. Niestety droga do tego celu będzie wymagała od niego dużego zaangażowania i poświęcenia, w dodatku czeka go jeszcze kilka niemiłych sytuacji, w tym ponowne spotkanie z Księciem oraz nowymi postaciami.

AYA 02-167

Historia w drugim tomie z pewnością zaczyna nabierać rozmachu. Po pierwszym, lekko dezorientującym, mamy okazję nieco lepiej zrozumieć zasady rządzące w Krainie Czarów. Autorka serwuje o wiele więcej informacji na temat świata i misji głównego bohatera – w końcu poznajemy białego królika i motywy nim rządzące. Poza tym pojawiają się kolejni bohaterowie, jak poprzednia osiemdziesiąta ósma Alicja. Widać, że świat Ai Ninomiya jest mocno rozbudowany i kreślony z rozmachem. Ogromna ilość wątków mniejszych i większych, krążących obok głównej osi fabuły, w efekcie sprawia, że historia powoli zaczyna wciągać. Poza tym wszystkie do tej pory „świstki” informacji, niczym rozrzucone puzzle zaczynają składać się w całość, nakreślając obraz niebezpieczeństwa, jakie wisi nad Krainą Czarów. Co prawda pomimo tego nadal po lekturze drugiego tomu pozostaje trochę niejasności.

Sama historia nie jest już tak spokojna jak w pierwszym tomie. Pojawia się kilka ciekawych sytuacji w tym poważniejszych starć. Emocjonującą walką i najbardziej efektowną sceną w tym tomiku jest spotkanie osiemdziesiątej dziewiątej Alicji z Księciem. To o tyle ważna sytuacja, ponieważ to w niej pierwszy raz pozytywnie zabłyśnie nowa (męska) Alicja. Pojawiają się także lekko humorystyczne momenty, głównie w wykonaniu protagonisty i Kapelusznika.

Co ciekawe bliżej poznajemy już nie tylko głównego bohatera, ale i inne poboczne postacie. Po lekturze nie sposób pozbyć się wrażenia, że poza tytułową Alicją, każdy z nich prowadzi swoją małą intrygę, jedni pragną jej pomóc, inni z kolei odebrać imię. Mimo wszystko ci z pierwszego tomu pozostają niezmienni, za wyjątkiem protagonisty, on akurat powoli zaczyna odnajdywać się w swojej nowej roli i Krainie Czarów. W tym z każdą sytuacją narasta w nim większa motywacja do stawienia czoła białemu królikowi i zabicia go. Równie fajnie nadal prezentuje się Kapelusznik, on z kolei mimo że nadal gra „zimnego drania” zdaje się darzyć nową Alicję coraz większą sympatią.

AYA 02-174

O grafice nie będę się za wiele rozpisywać, ponieważ drugi tom utrzymuje poziom jedynki tylko momentami podnosi poprzeczkę. Zwłaszcza widać to w scenach walki, gdzie Ikumi Katagiri stara się dość efektownie i z rozmachem kreślić sceny. Co prawda, są momenty, w których jej się to nie udało, niemniej są one mniejszością. Nadal jednak widać, że nie radzi sobie z rysowaniem twarzy, wszyscy przedstawiciele płci męskiej mają podobne rysy.

Drugi tom prezentuje się nieco lepiej niż pierwszy, autorka w końcu zagęszcza historię. Poza tym odkrywa kolejne sekrety z samej Krainy Czarów. Nie mówiąc o tym, że pojawiają się nowi bohaterowie wprowadzający kolejne wątki do opowieści.

Ocena: 6/10

Seria: Are you Alice?
Scenariusz:
Ai Ninomiya

Rysunki: Ikumi Katagiri
Wydawnictwo: Waneko
Stron: 194
Premiera: 27 stycznia 2015

 

 

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwo Waneko za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego i plansz mangi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.