(Recenzja) Are you Alice? #03

Are you Alice? jest historią oryginalną, zwariowaną, szaloną, prawie w niczym nie przypominająca kanonicznej wersji Alicji w Krainie Czarów. I trzeci tom utwierdza nas w tym przekonaniu.

Z racji że obecni bohaterowie w Are you Alice? są dorosłymi osobami to opowieść od pierwszego tomu nie ma klimatu opowiadania dla dzieci, ale dojrzałej historii dla młodzieży i dorosłych. Nowe wyobrażenie Alicji z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym wariacje na temat znanych utworów. Poza tym od trzeciego tomu Ai Ninomiya  wprowadza do historii znacznie więcej brutalnych i krwawych zdarzeń.

AYA 03-96

Fabularnie po dwóch tomach opowieść powoli rusza do przodu. Nadal część rzeczy pozostaje tajemnicą, niektóre postaci mają swoje sekrety i ukryte cele, świetnie uzupełniające wydawałoby się zwykłą bajkę dla dorosłych – krótko mówiąc intrygom nie ma końca. Główny wątek, jakim jest misja Alicji, czyli zabicie białego królika, schodzi nieco na bok, pozwalając aby to pozostali bohaterowie skradli scenę. Dzięki temu w końcu poznamy osobiste pragnienia i wspomnienia niektórych person, w tym królowej Kier, kota z Cheshire, poprzedniej osiemdziesiątej ósmej Alicji oraz białego królika. Coraz więcej pojawia się także drobnych humorystycznych epizodów, głównie dzięki gestom i dialogom Alicji oraz Kapelusznika.

Bohaterowie, zwłaszcza ci, którzy w jedynce i dwójce wydawali się ułożeni, odkrywają swoje prawdziwe oblicza. Mocno widoczne jest to przy królowej Kier, z czystym sumieniem można powiedzieć, że jej historia okaże się nie małym zaskoczeniem. Drugim równie atrakcyjnym wątkiem będą wspomnienia białego królika, z których poznamy przyczynę rozpadnięcia się poprzedniej Krainy Czarów. Jednym z ostatnich ciekawych pomysłów autorki było wprowadzenie „mistrza”, czyli osoby, która napisała obecną historię Alicji w Krainie Czarów i nadal ingeruje w życie bohaterów. I na koniec perełka – czyli dość ciekawa informacja o głównym bohaterze, która wywraca jego wspomnienia o sto osiemdziesiąt stopni. Poza tym w końcu możemy w pełni zrozumieć zasady, na jakich powstała nowa, inna Kraina Czarów.

Całościowo Are you Alice? powoli zaczyna zamieniać się w polityczną scenę, na której każdy pragnie wygrać. Ai Ninomiya świetnie ukazała, jak pod przykrywką zwykłej, dla niektórych zabawnej sytuacji, każdy pragnie rozegrać „karty” wedle własnej gry. Układy, sojusze i uprzedzenia są tutaj na porządku dziennym. W tym aspekcie z pewnością prowadzić będzie kot z Cheshire. Z pozoru oddany swej pani i momentami sprawiający wrażenie głupiego, ostatecznie okazuje się być znacznie bardziej przebiegły niż wygląda to na pierwszy rzut oka. To on w tym tomie obok Alicji, Kapelusznika i Królowej Kier wzbudzi najwięcej zainteresowania.

AYA 03-64

W trzecim tomie znacznie lepiej prezentuje się strona rysunkowa. Częste zbliżenia na twarze postaci uwydatniają szczegóły. Także pojawiają się (rzadko, bo rzadko) lokacje, które przykuwają oko. I co ciekawe każda nowa postać, diametralnie wyglądem różni się od poprzedniej, przykładem jest Gąsienica, będąca kokieteryjną i przesadnie szczęśliwą młodą dziewczynę, która specjalnie będzie onieśmielać głównego bohatera.

Trzeci tom Are you Alice? powoli wpycha historię na bardziej „rwące wody”. Opowieść robi się intrygująca, zwłaszcza że cały czas pojawiają się nowe wątki, bohaterowie i wyzwania, które czekają na protagonistę. On sam z kolei z każdym doświadczeniem coraz bardziej dojrzewa do misji, którą musi wykonać.

Warto wspomnieć, że w końcówce czeka na nas mały dodatek, a dokładniej rozmowy ze studia nagrań audio dramy CD Are you Alice?.

are-you-alice-3Ocena: 6/10

Seria: Are you Alice?
Scenariusz: 
Ai Ninomiya

Rysunki: Ikumi Katagiri
Wydawnictwo: Waneko
Stron: 194
Premiera: 27 marca 2015

 

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego i plansz mangi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.