(Recenzja) Bungou Stray Dogs – Bezpańscy Literaci #03

Przygody Atsushiego Nakajimy nabierają tempa. Mimo że w szeregach Agencji jest on od niedawna, to zdążył już przysporzyć jej członkom kilku kłopotliwych sytuacji, a wszystko wskakuje na to, że prawdziwe problemy dopiero się zaczną.

Młody Atsushi po uratowaniu Kyouka Izumi otrzymuje zadanie opieki nad młodszą koleżanką. Problem jest taki, że Agencja nie szuka nowych członków, więc nastolatka pod koniec dnia musi trafić w ręce policji. Dla młodego Atsushiego jest to wyjątkowo trudna sytuacja, nie może się pogodzić z losem, jaki spotkał młodą (teraz byłą już) członkinię Mafii. Wie, że w więzieniu czeka ją śmierć. A jakby tego było mało, to sytuacja komplikuje się o wiele bardziej, gdy zostaje zaatakowany przez Akutagawę.

Bungou3 -69

Wstęp z pewnością jest ciekawy. Przez pierwsze kilkanaście stron Kafka Asagiri pozwala skupić się na sielankowych spacerach Atsushiego i Izumi po Jokahomie. Z jednej strony zwyczajna zdawałaby się sytuacja, pełna jest humorystycznych wstawek, kiedy to Atsushi wysypuje ostatnie zaskórniaki na zachcianki swojej młodszej koleżanki. Scenarzysta nie pozostawia jednak czytelnika w tej idyllicznej scenie zbyt długo, w oka mgnieniu wprowadza zaskakujący zwrot akcji. I pisząc zaskakujący, mam na myśli „wbijający w fotel”.

Dalej również jest dobrze. Historia rozdziela się na dwa wątki. Jednym z nich są wspomniane wydarzenia wokół Atsushiego, zaś drugi dotyczy Osamu Dazaia. Jeśli chodzi o młodego Nakajimę jest to najkrwawsza (jak do tej pory) przygoda w jego krótkim agencyjnym stażu. Zmuszony do ciężkiej i brutalnej walki z Akutagawą, przekracza granice własnych możliwości. Jak sam odkrywa, jego zdolność zamiany w tygrysa ma o wiele więcej zastosowań, niż początkowo sądził.

Osamu Dazaia poznaliśmy wcześniej jako niegroźnego, lekko nierozgarniętego samobójcę z upodobaniem do pięknych kobiet. Autor nie dość, że rozszerzył jego rolę na stronach trzeciego tomiku, to również odkrył przed czytelnikiem kilka ciekawostek z życia. Nie jest już nieporadnym samobójcą, a raczej kimś w rodzaju tajemniczego manipulatora. Im dalej w mangę tym bardziej przekonujemy się, że nie tylko ma szemraną przeszłość, ale jest bystry i przebiegły. I ma o wiele więcej małych tajemnic, które ukrywa przed członkami Agencji.

Poza tym trzeci tom to również kolejne nowe wątki, tym razem jednak bardziej ocierające się o sferę polityczną. Na arenie pojawia się kilku nowych bohaterów, jednak nie są to już płotki pokroju Akutagawy. Nowe osobistości to postacie wpływowe, które zdecydowanie namieszają w historii. Jednym zdaniem, opowieść zaczyna nabierać rumieńców.

Wzorem poprzednich części, Kafka Asagiri i tutaj świetnie radzi sobie z budowaniem napięcia, Bungou Stray Dogs to przeplatanka ciężkich momentów, humorystycznych sytuacji i spokojnych, wręcz nostalgicznych epizodów. Widać, że fabułę trójki podobnie jak w poprzednich albumach przemyślał w drobnych szczegółach.

Rysunkowo nadal jest dobrze. Chociaż zdecydowanie w tomie trzecim najlepsze wrażenie robi walka Atsushiego z Akutagawą. Sango Harukawa, nie tylko świetnie kreśli dynamikę ciosów, ruchów i efektownych ataków, ale również często robi zbliżenia na twarze bohaterów, dodając całości dramatyzmu. Nadal jednak nie zawiera zbyt wielu elementów otoczenia na swoich planszach, często kadry są zwyczajnie puste.

Trzeci tom Bungou Stray Dogs, podobnie jak jedynka, dostarcza porządnej porcji rozrywki. Po drugim, w którym historia nieco zwolniła, znów możemy cieszyć się nowymi ciekawostkami ze świata,  jak i z życia bohaterów. Zadowala również nowe spojrzenie na zdolność Bestia Pod Księżycem, Atshusi zaczyna w końcu oswajać się ze swoją umiejętnością, co owocuje kilkoma naprawdę fajnymi scenami.

 

Ocena: 7/10

Seria: Bungou Stray Dogs
Scenariusz:
Kafka Asagiri

Rysunki: Sango Harukawa
Tłumaczenie: Karolina Dwornik

Wydawnictwo: Waneko
Stron: 200
Premiera: 15 maj 2017

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwo Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji i plansz mangi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.