(Recenzja) Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Świat Harry’ego Pottera plus budżet, aktor rozsławiony przez fenomenalną rolę Stephena Hawkinga i dziwaczny tytuł. Recepta na sukces? Raczej na zmarnotrawiony czas.

Akcja filmu rozgrywa się na długo przed wydarzeniami ze świetnych książek J.K. Rowling i bazuje na książce słynnej autorki. I dzięki temu ja, mugol z krwi i kości, obiecywałem sobie kolejną udaną przygodę w świecie magii i czarodziejów. I srodze się rozczarowałem.

fantastyczne-zwierzeta-i-jak-je-znalezc

Ten film rozwija się drastycznie wolno. W miejscu, w którym fabuła powinna być już od dawna zawiązana i śmiało pędzić przez drugi akt, reżyser funduje nam niezręczne sceny z głównym bohaterem, Newtem Scamandarem, po których dostaje on wiernego towarzysza na dobre i na złe. Głównie na złe. Naprawdę nic nie tłumaczy rozpasania projekcji na dwie godziny. Akcji jest za mało i do tego bohaterowie jeszcze popadają w dziwne i nudne pętle. Kilkukrotne oglądanie podobnych scen z uciekającymi zwierzakami nie ma wielkiego sensu i niemożebnie nudzi.

Właściwie postacie są w porządku, przynajmniej te pozytywne. Scamander jest wysoce charakterystycznym człowiekiem, zupełnie nieśmiałym czy może raczej zagubionym wśród innych ludzi, niedoszły piekarz wyraźnie kontrastuje z resztą bohaterów nie tylko brakiem magicznych zdolności i wraz z jedną z kobiecych postaci zapewniają dawkę komizmu i trochę emocji w końcówce filmu. I te emocje się przydają, bo finał jest fatalny. Do ujawnienia się skrytego wcześniej antagonisty dochodzi w okolicznościach, którym on sam mógł chwilę wcześniej zapobiec (ale wtedy nie byłoby filmu nieprawdaż?). Główny zły zawodzi po całej linii, przez większość filmu jest bezpłciowy, a na koniec rzuca jeszcze infantylną kwestią, która w zamierzeniu twórców miała pewnie nadać scenie wyrazu i pompatyczności.

Czy widowisko jest doszczętnie złe? Nie, ponieważ paru aktorów odegrało swoje role przyzwoicie i w paru momentach można się zaśmiać. Tylko że cała reszta zawodzi oczekiwania nie tylko wobec uniwersum Harry’ego Pottera, ale i kina przygodowego. Stąd proponuję zmianę tytułu na “Fantastyczne zwierzęta i jak odnaleźć sens filmu?” O wiele lepiej oddaje charakter seansu.

 

fantastyczne-zwierzeta-i-jak-je-znalezcOcena: 4/10

Tytuł oryginalny: Fantastic Beasts and Where to Find Them
Reżyseria: David Yates
Scenariusz: J.K. Rowling
Obsada: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Colin Farrell, Alison Sudol, Ezra Miller
Czas projekcji: 2 godz. 13 min
Dystrybucja PL: Warner Bros. Entertainment 
Premiera PL: 18 listopada 2016

 

Say May Name

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.