(Recenzja) Flashpoint. Punkt krytyczny

W 2011 roku Geoff Johnson stworzył scenariusz o sprinterze zatytułowany Flashpoint. Punkt krytyczny, który wśród miłośników Barry’ego Alena szybko stał się popularny. Nietypowa przygoda najszybszego człowieka na Ziemi do dziś cieszy się niemałą popularnością za granicą, a od 2016 roku także wśród polskich fanów.

Album zaczyna się, gdy Barry Allen zostaje obudzony przez swojego współpracownika Forresta, w wydziale nowojorskiej policji. Nie mija chwila nim postanawia udać się na szybki spacer ulicami miasta. Niestety, z jakiegoś powodu moc prędkości go opuściła. Zdezorientowany zdaje sobie sprawę, że to nie jedyny jego problem. Jego żona Iris West, nie jest jego żoną. Jego matka żyje, a świat, w którym się znalazł nigdy nie słyszał o Lidze Sprawiedliwości. W obliczu nowej sytuacji tylko jeden człowiek może mu pomóc, ale i Batman jest jakiś inny.

Flashpoint-punkt-krytyczny

Flashpoint. Punkt krytyczny to album, który od początku nie daje czytelnikowi jasnej odpowiedzi co się stało ze światem, w którym obudził się Barry. W pierwszych scenach, pozostawiony sam sobie odwiedza przyjaciela, a przynajmniej ma nadzieję, że owa osoba jeszcze nim jest. I tutaj czeka niespodzianka zarówno na niego, jak i na czytelnika, ponieważ to nie Bruce Wayne skrył się pod maską Mrocznego Rycerza. Podobnych smaczków, czyli zaskakujących momentów, które odwracają dobrze nam znany obraz superbohaterów, jest jeszcze kilka nim dotrzemy do ostatniej sceny. Geoff Johnson w bardzo oryginalny i umiejętny sposób sprawił, że nowe charaktery członków LA,  mimo że nie odpowiadają swoim wzorcom,  to prezentują się równie solidnie z całym zapleczem doświadczeń. 

Jednak oryginalna i wciągająca przygoda Flasha, to nie jedyny atut opowieści. Zadowala przede wszystkim sposób w jaki Geoff Johnson, pokazał zależności w uniwersum Ligi Sprawiedliwości.  Wydarzenia z jednej strony przerażające i świat znajdujący się na skraju zagłady, a z drugiej dobrze nam znany obraz Barry’ego Allena, który nie traci pozytywnej aury i niezłomnej wiary w dawnych przyjaciół ze swojego wymiaru. Geoff Johnson przedstawił Flasha jak osobę, która w pewien sposób połączyła Ligę Sprawiedliwości. 

Poza bohaterami, ważny jest konflikt zbrojny pomiędzy Aquamanem a Wonder Woman. W nowym świecie Atlantydzi z Amazonkami toczą ciężką, brutalną i krwawą wojnę o terytoria, w której giną też zwykli ludzi. Co więcej konflikt został przez scenarzystę na tyle rozbudowany, że czekają nas niespodzianki w postaci komórek oporu i szpiegostwa. Jednak owych epizodów jest niewiele, podobnie jak informacji o władczyni Amazonek i bogu mórz. Otrzymujemy kilka faktów o relacji jaka między nimi panuje i co było przyczyną rozpoczęcia konfliktu. Pokazane tło dla obecnych wydarzeń świetnie wpisuje się w nową Ziemię, gdzie katastrofalne w skutkach wydarzenia prowadzą powoli do unicestwienia ludzkości.

Ciężko również znaleźć słabsze momenty fabuły, wszystkich niemal starych członków Ligi Sprawiedliwości odkrywamy na nowo, niektórzy zostali stworzeni od zera i w żaden sposób nie przypominają swoich pierwotnych wersji. Jednym z takich bohaterów jest Superman, którego historia potoczyła się zgoła odmiennie niż jest nam znana. W efekcie, jego kreacja w albumie Flashpoint. Punkt krytyczny jest wstrząsająca. Podobnie sprawy mają się z obecnym Batmanem.

Flashpoint-punkt-krytyczny

Andy Kubert rysownik takich serii jak Origin czy WKKM ponownie spisał się dobrze, nadając przygodom Flasha niepowtarzalnego charakteru. Widać to w lokacjach, które są mroczne, ciemne, czy smutne. Do tego dochodzą solidnie nakreślone sylwetki bohaterów i twarze, na których rysownik starannie oddał emocje.

Przygody Flasha już nie raz miały nietypowy charakter. Ze względu na swoją ponadwymiarową wszechstronność, Moc Prędkości przysparzała mu zarówno mnóstwo pełnych ekscytacji dobrych chwil, ale także i problemów. Właśnie ten drugi charakter możliwości Flasha najlepiej pasuje do opowieści opisanej przez Geoffa Johnsona, gdzie jedna rzecz stała się przyczyną nieszczęść milionów obywateli ziemskiego globu. Flashpoint. Punkt krytyczny ukazuje jeden z mroczniejszych epizodów w superbohaterskim życiu Flasha, który miłośnicy sprintera obowiązkowo powinni przeczytać. Album porusza najważniejsze aspekty zarówno Mocy Prędkości, jak i przedstawia najbardziej oczekiwaną przez fanów wersję alternatywnego świata, w którym mama Barry’ego żyje. 

Flashpoint-punkt-krytycznyOcena: 9/10

Seria: DC Deluxe
Scenariusz: 
Geoff Johns, Andy Kubert

Rysunki: Andy Kubert
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo: Egmont

Stron: 180
Premiera: styczeń 2017

 

 

 

Scythe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.