(Recenzja) Jaksa. Tom 1. Bies idzie za mną

Cykl wydawniczy Polskie Fantasy ma się dobrze, o czym świadczy tempo, w jakim pojawiają się kolejne tomy. Jedną z pierwszych książek serii był zbiór opowiadań pt. Jaksa pióra Jacka Komudy, który w tym roku zaserwował fanom powieść o tejże postaci. Przed Wami Jaksa #1: Bies idzie za mną.

Królestwo Lendii upadło w obliczu najazdu hordy Hungurów. Nikt nie ma łatwego życia, a już w szczególności Jaksa będący synem Miłosza z Drużycy, który podstępnie zgładził wodza Hungurów, kagana Goorana. Bez wdawania się w szczegóły – przeżycie każdego dnia to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza gdy obok trup ściele się gęsto.

Największa różnica rzuca się w oczy od razu po otwarciu książki. Tym razem do rąk czytelników trafiła powieść, podczas gdy parę miesięcy temu Jacek Komuda uraczył fanów zbiorem opowiadań, które bardzo dobrze wprowadzały w wykreowany świat. Nadal wszystko dzieje się wokół Jaksy, ale wciąż nie raz i nie dwa tytułowy bohater wtapia się w tło. Nie to jest jednak największym problemem Bies idzie za mną. Gorzej, że przez pierwsze kilkadziesiąt stron Komuda przedstawia wydarzenia, jakie mogliśmy poznać we wspomnianych opowiadaniach. Dla nowych odbiorcy to miły zabieg pozwalający na szybkie zagłębienie się w historii. Z kolei czytelnicy mający Jaksę za sobą mają prawo poczuć znużenie.

Kto zna parokrotnie przywoływane opowiadania ten wie, że konflikt pomiędzy królestwem Lendii i Hungurami jest bardzo krwawy. Jacek Komuda co rusz częstuje czytelników opisami brutalnych starć, w których giną dziesiątki postaci. Nie tylko okrucieństwem wojny powieść stoi, ponieważ Komuda jak zwykle zadbał o sztafaż. Na kartach powieści przedstawia nie tylko pogańskie obrzędy, ale i dba o charakterystyczną stylistykę języka, jakim posługują się bohaterowie. Słowiańska atmosfera przebija się właściwie zewsząd.

Już zbiór opowiadań czytało się dobrze, ale za sprawą Bies idzie za mną Komuda potwierdza, że powieści wychodzą mu jeszcze lepiej. Bardzo udana pozycja dla fanów fantasy z historycznymi wtrętami.

Ocena: 7,5/10 Komuda-Jaksa-bies-idzie-za-mna

Seria: Polskie Fantasy
Pod-seria:
Jaksa
Autor:
Jacek Komuda

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Stron: 400
Premiera: 16 stycznia 2019

 

 

Say May Name

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji

Poprzedni tom: Jaksa. Zbiór opowiadań

Następny tom: Brak informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.