Kłamca. Cyngiel niebios. Tom 2. Bóg marnotrawny (recenzja)

Nowe wydanie Kłamcy, to coś na co fani serii czekali długi czas – większy format, ładniejsza i błyszcząca okładka. Cykl Jakuba Ćwieka ponownie wraca do łask i zapewne cieszy jeszcze większe grono czytelników.

W drugim tomie fabuła zawiązuje się znacznie szybciej, a nowinki, w tym bohaterowie, dobrze dopełniają oś główną. Relacje, które w otwarciu cyklu wydawały się jedynie przymusową znajomością, w drugim zaczynają przypominać przyjacielsko-wrogą brać. Tak więc Loki pozostaje wobec aniołów ironiczny i złośliwy, ale coraz bardziej traktuje ich jako bliższych przyjaciół. Jest to o tyle istotne, ponieważ wzorem tomu pierwszego całość jest podzielona na mniejsze epizody z pozoru słabo ze sobą powiązane. W ten sposób dostrzegamy coraz więcej zawiłości pomiędzy aniołami i pozostałymi postaciami drugoplanowymi. A to nie koniec. Loki pod wpływem osadzonych w tym tomie wydarzeń zmienia się i wyraźnie jest to zaakcentowane.

Pisarz wprowadził też o wiele więcej odważniejszych, bardziej brutalnych wątków. Zwłaszcza w drugim przypadku widać to na relacji Lokiego z archaniołem Michałem, która staje się mocno napięta. Wzajemne stosunki panów nieco się ochładzają, dodając do historii kolejne niespodzianki. Z innych rzeczy warto wspomnieć, że znacznie więcej czasu poświęcono drugoplanowym bohaterom. Jak się przekonamy, niektórzy aniołowie mają o wiele bardziej złożone charaktery. Nie mówiąc o nowych postaciach, które dodatkowo mieszają w opowieści.

Czuć też znacznie lepiej ważony humor sytuacyjny. Sztuka z Jezusem, dwaj dodatkowi bogowie z greckiego panteonu, czy anioł detektyw, to naprawdę ciekawe wątki. W głównej części nadające przygodom Lokiego lekkości. Sprawiają, że te wydają się jeszcze bardziej pokręcone.

Ocena: 7,0/10

Seria: Kłamca
Pod-seria: Cyngiel niebios
Autor: Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: Sine Qua Non

Stron: 320
Premiera (wyd. III): 31 października 2018

 

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Poprzedni tom: Kłamca. Tom 1. Cyngiel niebios

Następny tom: Kłamca. Tom 2.5. Machinomachia

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.