(Recenzja) Kłamca. Cyngiel niebios. Tom 2. Bóg marnotrawny

Nowe wydanie Kłamcy, to coś na co fani serii czekali długi czas – większy format, ładniejsza i błyszcząca okładka. Cykl Jakuba Ćwieka ponownie wraca do łask i zapewne cieszy jeszcze większe grono czytelników.

W drugim tomie fabuła zawiązuje się znacznie szybciej, a nowinki, w tym bohaterowie, dobrze dopełniają oś główną. Relacje, które w otwarciu cyklu wydawały się jedynie przymusową znajomością, w drugim zaczynają przypominać przyjacielsko-wrogą brać. Tak więc Loki pozostaje wobec aniołów ironiczny i złośliwy, ale coraz bardziej traktuje ich jako bliższych przyjaciół. Jest to o tyle istotne, ponieważ wzorem tomu pierwszego całość jest podzielona na mniejsze epizody z pozoru słabo ze sobą powiązane. W ten sposób dostrzegamy coraz więcej zawiłości pomiędzy aniołami i pozostałymi postaciami drugoplanowymi. A to nie koniec. Loki pod wpływem osadzonych w tym tomie wydarzeń zmienia się i wyraźnie jest to zaakcentowane.

Pisarz wprowadził też o wiele więcej odważniejszych, bardziej brutalnych wątków. Zwłaszcza w drugim przypadku widać to na relacji Lokiego z archaniołem Michałem, która staje się mocno napięta. Wzajemne stosunki panów nieco się ochładzają, dodając do historii kolejne niespodzianki. Z innych rzeczy warto wspomnieć, że znacznie więcej czasu poświęcono drugoplanowym bohaterom. Jak się przekonamy, niektórzy aniołowie mają o wiele bardziej złożone charaktery. Nie mówiąc o nowych postaciach, które dodatkowo mieszają w opowieści.

Czuć też znacznie lepiej ważony humor sytuacyjny. Sztuka z Jezusem, dwaj dodatkowi bogowie z greckiego panteonu, czy anioł detektyw, to naprawdę ciekawe wątki. W głównej części nadające przygodom Lokiego lekkości. Sprawiają, że te wydają się jeszcze bardziej pokręcone.

Ocena: 7,0/10

Seria: Kłamca
Pod-seria: Cyngiel niebios
Autor: Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: Sine Qua Non

Stron: 320
Premiera (wyd. III): 31 października 2018

 

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.