(Recenzja) Kolejna osoba, którą spotkamy w niebie

Kolejna osoba, którą spotkamy w niebie to kontynuacja innej powieści Mitcha Alboma pt. Pięć osób, które spotykamy w niebie. Obie łączy motyw przewodni, paru bohaterów i nastrój utworu. Czy w takim razie autor zdołał czymkolwiek zaskoczyć?

W nowej powieści Mitch Albom opowiada historię Annie, czyli dziewczynki, która została uratowana przez bohatera wcześniejszej książki, czyli Eddiego. Annie ginie na skutek wypadku i tym razem to ona odbywa podróż po niebie, spotykając kilka osób pozwalających jej zupełnie inaczej spojrzeć na życie i śmierć.

Kolejna osoba, którą spotkamy w niebie to powieść niemal identyczna w założeniach, co pierwowzór. Albom zabiera Annie wraz z czytelnikami na szereg spotkań w zaświatach, przerywanych wspomnieniami różnych wydarzeń z życia bohaterki. Największą siłą książki są fragmenty wzbudzające refleksje na temat relacji z bliskimi i kruchości życia. Pod tym względem Albom nie zawodzi, zwłaszcza że w zależności od osobistych doświadczeń a różne fragmenty mogą skłaniać czytelników do przemyśleń. Bardzo dobrze się stało, że Mitch Albom dysponuje lekkim piórem i posługuje się prostym językiem.

Ma to jednak też swoją gorszą stronę. Przekaz całej powieści jest dosłownie wyłożony na tacy i brakuje momentów, w których czytelnik musiałby wysilić szare komórki. Nie, tutaj prawie wszystko jest powiedziane wprost i nie ma nutki tajemnicy. Na tym nie koniec, bo Albom popada też w ckliwość i miejscami ma się uczucie obcowania z książką przesłodzoną albo i moralitetem. Poza tym daje o sobie znać powtarzalność względem Pięciu osób, które spotykamy w niebie. Autor operuje tym samym schematem i w taki sam sposób stara się wzbudzić emocje w czytelniku. Dlatego jeśli po poprzedniej powieści wciąż szukacie czegoś dostarczającego podobnych wrażeń, będziecie zadowoleni. W innym przypadku, kontynuacja też was nie zachwyci.

Kolejna osoba, którą spotkamy w niebie to książka, którą mogę polecić głównie osobom, które poznały i polubiły wcześniejszą historię. Ma też szansę zaciekawić zupełnie nowych odbiorców, bo do jej lektury znajomość poprzedniczki nie jest wymagana. Cieniem nad całym utworem kładzie się skłonność autora do popadania w ckliwość i wykładania wszystkiego jak na tacy, podczas gdy odwiedziny w niebie i rozmowy ze zmarłymi wręcz prosiły się o aurę tajemniczości. Albom kładzie nacisk na uzmysłowienie odbiorcy, jak niewiele dzieli życie od śmierci. Tylko że czyni to zbyt bezpośrednio.

 

Kolejna-osoba-ktora-spotkamy-w-niebieOcena: 5,0/10

Autor: Mitch Albom
Tłumaczenie: Jakub Jedliński

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 205
Premiera: 18 czerwca 2019

 

 

Say May Name

Dziękujemy wydawnictwu Zysk i S-ka za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.