(Recenzja) Seria z Kate Daniels. Tom 1. Magia Kąsa

Kate Daniels, bohaterka powieści Ilony Andrews zatytułowanej Magia Kąsa, to zadziorna, silna, uparta i przede wszystkim nieustraszona wojowniczka pracująca dla Gildii Najemników. Ale czy charakterna protagonistka wystarczy, aby porwać miłośnika urban fantasy?

Poznajemy Kate jako lekko rozchwianą emocjonalnie dziewczynę, która nie odmówi sobie dobrego trunku. Wysportowana i inteligentna na co dzień ugania się za istotami ze świata magicznego, bestiami, z którymi nie radzi sobie zwyczajna policja, a dokładniej Wydział Kontroli Zjawisk Paranormalnych i Wojskowe Oddziały Obrony przed Nadprzyrodzonymi. Warto nadmienić, że w otaczającej protagonistkę rzeczywistości magia na dobre zagościła w życiu ludzi, tym samym tworząc zapotrzebowanie na nowe zawody, instytucje które odpowiedziały na nadchodzące potrzeby zwykłych ludzi. Przez to życie najemniczki nie raz wisi na włosku, nie mówiąc o ciągłym pakowaniu się w kłopoty. Początkowe śledztwo prowadzone przez bohaterkę przeradza się w znacznie bardziej pokrętną i dziwną historię. 

Życie panny Daniels komplikuje się już w początkowych scenach. Okazuje się że jej mentor i bliski przyjaciel Greg Feldman – rycerz wróżbita – został zabity. Wstrząsająca informacja sprawia, że protagonistka za wszelką cenę postanawia odnaleźć odpowiedzialnego za śmierć swojego opiekuna. Cała sprawa staje się dla niej mocno osobista, zwłaszcza że pytań rodzi się coraz więcej, a odpowiedzi jest niewiele. 

Już pierwsze sceny pozytywnie zaskakują lekkością i rozbrajającym lenistwem głównej bohaterki. Kate w swojej profesji, zdominowanej przez mężczyzn znacznie się wyróżnia i zawsze robi wokół siebie sporo zamieszania, mimo że takowego stara się unikać, o czym dość szybko się dowiemy, bowiem bohaterka ma kilka ciekawych tajemnic, których skrycie broni.

Śmierć Grega Fedelmana nieźle napędza całą powieść i tworzy trzon historii. Jak przystało na zagadkę z pogranicza świata magii, w trakcie powieści Kate odkrywa coraz więcej interesujących informacji, nawet dla niej. A co się z tym wiąże wydarzenia się zagęszczają i przyśpieszają, sprawiając, że protagonistka częściej niż zwykle sięga po miecz. Ilona Andrews na tyle rozbudowała cały wątek śmierci opiekuna dziewczyny, że gdy Kate ściera się z coraz to nowymi problemami, dzięki czemu mamy okazję poznać ciekawostki z jej świata. Odnosi się to również do pozostałych postaci, czeka na nas mnóstwo różnorodności gatunkowej, zaczynając od wampirów, a kończąc na zwierzętach przemienionych w ludzi. Wartym zauważenia jest spory zwrot akcji pod koniec powieści, niestety niezbyt efektowny. Ma i owszem poważne konsekwencje dla całej fabuły, ale nie jest czymś, czego nie można domyślić się przy uważnym śledzeniu powieści.

Niestety nie wszystko jest tak kolorowe. Są sytuację komiczne, głównie dzięki dialogom bohaterów, ale także sytuacje zwyczajnie głupie i mocno naiwne. Zaliczyć do nich można między innymi spotkanie Kate i Władcy Bestii – infantylne zachowanie protagonistki w pewnej chwili zwyczajnie odrzuca od książki.

Poza Kate nie mamy zbytnio innych tak wyraźnych i charakternych bohaterów. Jedynie Curran/Władca Bestii/król Gromady będzie miał kilka bardziej udanych dialogów i sytuacji, niemniej jego wizerunek pozostał mocno sztampowy. Z racji, że przewodzi wszystkim zmiennokształtnym, jest kimś w rodzaju samca alfa, co niestety mocno rzutuje na jego charakter – zarozumiały, narcystyczny i często stawia na swoim. W kwestii relacji między bohaterami bywać będzie różnie. Z jednej strony nie zabraknie wątków miłosnych i pożądania, a z drugiej znajdzie się miejsce na urazy i wzajemną wrogość. Niestety jest mało oryginalnie, różnice i wrogość między gatunkami są na porządku dziennym, bo jak to tak, aby wilkołak lubił wampira lub na odwrót. Zaś wątek miłosny… no cóż… jest.

Podsumowując. Magia Kąsa to powieść, która pomimo wad i słabszych momentów, jest nawet niezłą lekturą. Dla każdego lubiącego urban fantasy, będzie przyjemną historią. A przy słabszych momentach wystarczy zacisnąć zęby i szybciutko przeskoczyć do następnej sceny.

magia-Kąsa-kate-daniels-ilona-andrewsOcena: 6,5/10

Seria: Seria z Kate Daniels
Autor: 
Ilona Andrews
Tłumaczenie: Anna Czapla
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Liczba stron: 440
Premiera: 10 listopada 2017

 

 

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.