(Recenzja) Marvel Komiks #1: Spider-Man (1/2019)

Egmont wystartował z serią komiksową skierowaną do młodych (8+) fanów superbohaterów – Marvel Komiks. Pierwszy tom dedykowany Spider-Manowi to całkiem przyzwoita pozycja, o ile marzy wam się zainteresować światem herosów swoje pociechy.

Scenarzyści Paul Tobin i Jeff Parker postarali się o osiągnięcie kompromisu pomiędzy ciekawą historią a superbohaterską nawalanką. Na całość 112 stronicowego albumu składa się bowiem pięć epizodycznych opowieści: Gwiazda pokazu; Złe sporty; Jak cię widzą, tak cię piszą; Psy, ninja i rozterki sercowe oraz Zastępcy. Przy czym o ile wcześniejsze rozdziały skupiały się głównie na przygodach pajęczaka, tak ostatnia historia otwiera rozdział z Avengers.

Jak przystało na komiks w lżejszym tonie, MK #1 zawiera mnóstwo gagów, a Spider-Man zawsze znajduje się w centrum uwagi, gotowy dotrzymać kroku Hulkowi oraz Iron-Manowi. Oczywiście Tobin i Parker dbają, aby pomniejsze zmagania pajęczaka nie przekładały się na skomplikowaną, czy rozbudowaną historię. Dialogi, jak i same walki uproszczono, a koniec jednego rozdziału, rozpoczyna zupełnie nowy. Niemniej pomiędzy szalonymi przygodami, jak ściganie członków rodziny Torino, pilnowaniem Cerbera, czy walką z ninja, pojawi się kilka bardziej melancholijnych scen. Fajnie że scenarzyści postanowili pchnąć historię na takie tory. W takich momentach na myśl przychodzą stare komiksy ze Spider-Manem. Tak samo jestem pozytywnie zaskoczona, jak sprytnie rozwiązano kwestię słownictwa i scen walki.

Mam jednak wrażenie, że zarówno Tobin odpowiedzialny za cztery z pięciu historii, jak i Parker odpowiedzialny za piątą, ostatnią (Zastępcy), nie do końca wiedzieli jaki ostatecznie klimat przypisać przygodom Petera Parkera. Spośród kilku opowieści znajdziemy spokojniejsze, typowo skierowane do dzieciaków, ale jedna czy dwie mają znacznie ambitniejszy wymiar.

Spider-Man w młodzieżowej odsłonie

marvel-komiks-spider-man-wypowiem-sie-5

marvel-komiks-spider-man-wypowiem-sie

marvel-komiks-spider-man-wypowiem-sie-11

marvel-komiks-spider-man-wypowiem-sie

marvel-komiks-spider-man-wypowiem-sie

marvel-komiks-spider-man-wypowiem-sie

marvel-komiks-spider-man-wypowiem-sie

Rysunkowo mamy tu aż trzech artystów i każdy trzymał w miarę spójny styl graficzny. Oczywiście różnice w detalach nie trudno dostrzec. Na przykład Matteo Lolli (Jak cię widzą, tak cię piszą; Psy, ninja i rozterki sercowe) postać Spider-Mana mocno sprowadził do roli chłopca. Inaczej niż w pracach Manuela Garcii (Zastępcy), czy Alvina Lee (Gwiazda pokazu; Złe sporty), gdzie pajęczak w stroju wygląda znacznie doroślej, przez co nie odstaje mocno od Iron-Mana, czy innych członków Avengers. Co do samej jakości wydania to mamy tu magazynowe czasopismo, identyczne jak w serii Star Wars. Czyli miękka okładka i równie cienki papier kredowy. Ogólnie jednak nie jest to zły pomysł. Komiks fajnie leży w dłoni, a ze względu na nieduży gabaryt (17×26 cm) i lekki kształt z powodzeniem schowamy go do torby czy plecaka.

Jako osoba wychowana na serii Dobry Komiks i wieloletnia już fanka Marvela, po lekturze mam raczej pozytywne wrażenia. Oczywiście dorosły czytelnik i fan Spider-Mana przy tym egzemplarzu nie zabawi za długo, bo momentami ciężko przełknąć bardzo prostolinijny humor oraz ogromną ilość luk fabularnych. Za to dzieci powinny być zachwycone, najnowszy Spider-Man od Egmontu bawi i świetnie wprowadza do marvelowskiego świata. Także o ile wasza pociecha, jeszcze nie wie, kto to Spider-Man, to pora to zmienić!

 

marvel-komiks-spider-man-wypowiem-sie-egmontOcena (jako komiks dla dzieci): 7,5
Ocena (jako komiks dla starszych): 5,5

Seria: Marvel Komiks – magazyn
Tom:
Numer 1 (1/2019)
Scenariusz:
Paul Tobin, Jeff Parker

Rysunki: Alvin Lee, Matteo Lolli, Manuel Garcia
Wydawnictwo: Egmont

Stron: 112
Premiera: 26 czerwca 2019

 

Scythe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.