(Recenzja) Pan Higgins wraca do domu

Czasem trafiamy na komiks, który przyciąga nie wielowątkową fabułą, ale lekką historią opatrzoną równie oryginalnymi rysunkami. Taki właśnie jest Pan Higgins wraca do domu Mike’a Mignola.

Scenarzysta znany głównie z dorobku związanego z serią komiksów o Hellboyu, tym razem w ręce czytelników oddał nieco inną historię – obracającą się w klimatach wampirzo-diabelskich. Oryginalnie wydana w 2017 roku przez Dark Horse Comics, w Polsce pojawiła się 25 maja 2018 za sprawą Non Stop Comics.

Pan Higgins wraca do domu to niedługa opowieść o dwóch śmiałkach: profesorze J.T. Meinhardtcie oraz Panu Knoxie, którzy odwiedzają ukrywającego się w klasztorze nad Bałtykiem tytułowego Pana Higginsa. Pragną, aby ten pomógł im w pewnej nietypowej sprawie. Ów człowiek swego czasu miał (nie)przyjemność spotkać Golga – wiekowego wampira, który obecnie szykuje się do odprawienia rytuału corocznego święta nieumarłych.

Pomimo braku bardziej rozbudowanych kwestii dialogowych, czy wyszukanej fabuły album Mike’a Mignoli w pierwsze tempo przyciąga rysunkami, a w później przystępną, szybką i co ważne lekką historią. Najbardziej cieszy, czy też zadziwia, że na 56 stronach mamy fajny zwrot akcji, jeszcze mocniej pozwalający wczuć się w tą minimalistyczną pozycję. Nie bez znaczenia jest sposób w jaki Mignola ukazał wampiry, wyglądem nawiązują bowiem do pierwszych wizerunkowych krwiopijców, jakie możemy zobaczyć chociażby w filmie Nosferatu – szpiczaste uszy i blade lica.

W kwestii graficznej można mieć podzielone zdania, bowiem ilustracje Warwicka Johnsona-Cadwella są dość artystyczne. Mamy nieco karykaturalne kadry, przerysowane, kanciaste sylwetki bohaterów i słabiej zarysowane emocje. Podobnie jest z kolorami, gdzie niegdzie dominują jaśniejsze odcienie, a innym razem zamaszyste cienie. Całość w pierwszej chwili może wydać się nieco bajkowa, ale zdecydowanie nie pokazujcie tego swoich pociechom… momentami jest nieco brutalnie i krwawo.

Komiks Mike’a Mignoli określić można mianem pozycji urokliwej, którą czyta się szybko i cieszy z nietypowej historii. Chyba najbardziej zwariowanej w całym dorobku scenarzysty.

 

pan-higgins-wraca-do-domuOcena: 7/10

Scenariusz: Mike Mignola
Rysunki: Warwick Johnson-Cadwell
Kolory: Warwick Johnson-Cadwell
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Stron: 56
Premiera: 23 maja 2018

 

 

Scythe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.