(Publicystyka) EGO Emocje i EGO, czyli zabawa dla każdego!

Gry imprezowe to temat rzeka. Bawią od zawsze i wszystkich, nie ważne czy mówimy o rodzinie, dzieciach, znajomych, małżeństwie, starszych osobach, czy doświadczonych planszówkowiczach. I na pewno każdy choć trochę zainteresowany grami słyszał o serii 5 Sekund. Oprócz niej mamy też inny ciekawy tytuł od wydawnictwa Trefl, a mianowicie Ego. Grę, która zmusza do zabawy emocjami. Jednak podobnie jak przy 5 sekund, tak i Ego występuje w wielu wersjach; która jest najlepsza? Na tapet bierzemy Ego i Ego Emocje!

 

Ego w wersji podstawowej i Ego Emocje to gry przeznaczone dla od 2 do 6 osób w wieku powyżej kolejno 14 i 12 lat. Nie zajmują dużo miejsca, nie kosztują majątku, a oferują sporo elementów w tym mnóstwo kart!

Obie edycje są podobne, a zarazem różne, przy czym różnica wynika bardziej ze sposobu, w jaki gracze przekazują prawidłowe odpowiedzi. W czym rzecz? Ego w podstawowej wersji jest przepytywanką. Losujemy kartę z pytaniem, czytamy je na głos, a następnie to samo robimy z trzema podanymi odpowiedziami. Jako aktywny i czytający pytanie (jest ono skierowane do nas) gracz wybieramy jedną odpowiedź w tajemnicy przed pozostałymi uczestnikami zabawy. Pytania są osobiste i dotyczą naszych preferencji z wielu dziedzin nauki, hobby, czy życia towarzyskiego. Z kolei zadaniem pozostałych osób jest odgadnąć, która z trzech odpowiedzi jest tą, jaką wybraliśmy. Oczywiście, aby nie było możliwości oszukiwana zarówno my, jak i wszyscy pozostali gracz zaznaczamy swoje propozycje poprzez wyłożenie żetonu z trzema, dwoma lub jedną kropką – takimi też symbolami są oznaczone odpowiedzi na kartach. 

ego-wypowiem-sie
Ego. Edycja podstawowa

W przypadku Ego Emocje zabawa jest podobna z tą różnicą, że tu określamy emocjonalną wartość “hasła”: na przykład czy nam się podoba, czy hasło jest dla nas neutralne, czy odbieramy je negatywnie. Z tym, że pule “pytań” stanowią tu pojedyncze i podwójne słowa, nazwiska znanych osób, przedmioty i tak dalej. Nie mamy tu sformułowanych pytań, jak w przypadku podstawowego Ego. Czytamy hasło i określamy (również w tajemnicy przed innymi graczami), jakie wzbudza w nas emocje, a do ich zaznaczania służą żółte żetony z narysowanymi emotkami (smutna, neutralna, wesoła).

ego-emocje-wypowiem-sie
Ego Emocje

Jak sama nazwa wskazuje Ego Emocje dotykają zagadnień bardziej kontrowersyjnych, aby wzbudzić w czytającym niechęć albo sympatię. I tu wszystko zależy od tego, jak dobrze znają nas współgracze. Jeśli znają nasze preferencje, to bez problemu będą odgadywać odpowiedzi (emocje), o ile oczywiście gramy uczciwie. Nikt przecież nie mówi, że na pytania musimy odpowiadać zgodnie z prawdą. Delikatne nagięcie odpowiedzi wprawi innych grających w konsternację albo falę śmiechu, a o to przecież głównie chodzi w grach imprezowych. Na tym w sumie polega istota zabawy w Ego Emocje – ma bawić, a zarazem zaskakiwać. Możemy się też dowiedzieć kilku interesujących rzeczy o innych graczach. Pytań jest mnóstwo i zahaczają o najróżniejsze tematy, od ulubionych posłów, aktorów, ludzi, aż po rzeczy i osobiste pragnienia. 

Względem podstawowego Ego, Ego Emocje ma jeszcze tę przewagę, że jest mniejsze i o wiele praktyczniejsze. Tak samo w przypadku gry z młodszymi uczestnikami łatwiej będzie im odgadnąć emocje, niż trudzić się i zastanawiać się nad odpowiedziami w wersji podstawowej.

Nie oznacza to jednak, że podstawowa wersja nie znajdzie swoich miłośników. Ego dzięki swoim dłuższym i osobistym pytaniom, na pewno bardziej sprawdzi się w gronie przyjaciół czy bliskich sobie osób, ponieważ pytania bardziej osobiste i dokładniejsze, a jak wszyscy wiemy takie są też najlepsze!

Czy warto więc mieć obie wersje? W żadnym razie. Zarówno Ego zwykłe, jak i Ego Emocje są przyjemne i świetnie urozmaicają czas, ale mimo różnic obie traktują o tym samym i schemat zabawy jest podobny. Jeśli ktoś szuka gry bardziej rozbudowanej, a zarazem nieco spokojniejszej, to warto wziąć wersję podstawową. Jednak gdy ktoś oczekuje emocji i szybkiej (i przenośnej) zabawy warto przekonać się do Ego Emocje.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.