(Publicystyka) EGO Emocje i EGO, czyli zabawa dla każdego!

Gry imprezowe to temat rzeka. Bawią od zawsze i wszystkich, nie ważne czy mówimy o rodzinie, dzieciach, znajomych, małżeństwie, starszych osobach, czy doświadczonych planszówkowiczach. I na pewno każdy choć trochę zainteresowany grami słyszał o serii 5 Sekund. Oprócz niej mamy też inny ciekawy tytuł od wydawnictwa Trefl, a mianowicie Ego. Grę, która zmusza do zabawy emocjami. Jednak podobnie jak przy 5 sekund, tak i Ego występuje w wielu wersjach; która jest najlepsza? Na tapet bierzemy Ego i Ego Emocje!

 

Ego w wersji podstawowej i Ego Emocje to gry przeznaczone dla od 2 do 6 osób w wieku powyżej kolejno 14 i 12 lat. Nie zajmują dużo miejsca, nie kosztują majątku, a oferują sporo elementów w tym mnóstwo kart!

Obie edycje są podobne, a zarazem różne, przy czym różnica wynika bardziej ze sposobu, w jaki gracze przekazują prawidłowe odpowiedzi. W czym rzecz? Ego w podstawowej wersji jest przepytywanką. Losujemy kartę z pytaniem, czytamy je na głos, a następnie to samo robimy z trzema podanymi odpowiedziami. Jako aktywny i czytający pytanie (jest ono skierowane do nas) gracz wybieramy jedną odpowiedź w tajemnicy przed pozostałymi uczestnikami zabawy. Pytania są osobiste i dotyczą naszych preferencji z wielu dziedzin nauki, hobby, czy życia towarzyskiego. Z kolei zadaniem pozostałych osób jest odgadnąć, która z trzech odpowiedzi jest tą, jaką wybraliśmy. Oczywiście, aby nie było możliwości oszukiwana zarówno my, jak i wszyscy pozostali gracz zaznaczamy swoje propozycje poprzez wyłożenie żetonu z trzema, dwoma lub jedną kropką – takimi też symbolami są oznaczone odpowiedzi na kartach. 

ego-wypowiem-sie

Ego. Edycja podstawowa

W przypadku Ego Emocje zabawa jest podobna z tą różnicą, że tu określamy emocjonalną wartość “hasła”: na przykład czy nam się podoba, czy hasło jest dla nas neutralne, czy odbieramy je negatywnie. Z tym, że pule “pytań” stanowią tu pojedyncze i podwójne słowa, nazwiska znanych osób, przedmioty i tak dalej. Nie mamy tu sformułowanych pytań, jak w przypadku podstawowego Ego. Czytamy hasło i określamy (również w tajemnicy przed innymi graczami), jakie wzbudza w nas emocje, a do ich zaznaczania służą żółte żetony z narysowanymi emotkami (smutna, neutralna, wesoła).

ego-emocje-wypowiem-sie

Ego Emocje

Jak sama nazwa wskazuje Ego Emocje dotykają zagadnień bardziej kontrowersyjnych, aby wzbudzić w czytającym niechęć albo sympatię. I tu wszystko zależy od tego, jak dobrze znają nas współgracze. Jeśli znają nasze preferencje, to bez problemu będą odgadywać odpowiedzi (emocje), o ile oczywiście gramy uczciwie. Nikt przecież nie mówi, że na pytania musimy odpowiadać zgodnie z prawdą. Delikatne nagięcie odpowiedzi wprawi innych grających w konsternację albo falę śmiechu, a o to przecież głównie chodzi w grach imprezowych. Na tym w sumie polega istota zabawy w Ego Emocje – ma bawić, a zarazem zaskakiwać. Możemy się też dowiedzieć kilku interesujących rzeczy o innych graczach. Pytań jest mnóstwo i zahaczają o najróżniejsze tematy, od ulubionych posłów, aktorów, ludzi, aż po rzeczy i osobiste pragnienia. 

Względem podstawowego Ego, Ego Emocje ma jeszcze tę przewagę, że jest mniejsze i o wiele praktyczniejsze. Tak samo w przypadku gry z młodszymi uczestnikami łatwiej będzie im odgadnąć emocje, niż trudzić się i zastanawiać się nad odpowiedziami w wersji podstawowej.

Nie oznacza to jednak, że podstawowa wersja nie znajdzie swoich miłośników. Ego dzięki swoim dłuższym i osobistym pytaniom, na pewno bardziej sprawdzi się w gronie przyjaciół czy bliskich sobie osób, ponieważ pytania bardziej osobiste i dokładniejsze, a jak wszyscy wiemy takie są też najlepsze!

Czy warto więc mieć obie wersje? W żadnym razie. Zarówno Ego zwykłe, jak i Ego Emocje są przyjemne i świetnie urozmaicają czas, ale mimo różnic obie traktują o tym samym i schemat zabawy jest podobny. Jeśli ktoś szuka gry bardziej rozbudowanej, a zarazem nieco spokojniejszej, to warto wziąć wersję podstawową. Jednak gdy ktoś oczekuje emocji i szybkiej (i przenośnej) zabawy warto przekonać się do Ego Emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.