(Recenzja) Quantum and Woody! #1: Najgorsi superbohaterowie na świecie

Album Najgorsi superbohaterowie na świeci jest pozycją szokującą, oryginalną i łamiącą wszystkie niepisane zasady dobrego superherosa. Czyli czymś, co trzeba przeczytać.

Słowem wstępu – Quantum and Woody! #1 to historia Jamesa Asmusa (Thief of Thieves, Gambit) i Toma Fowlera (Green Arrow, Venom), która w naszym kraju ukazała się dzięki wydawnictwu Fantasmagorie. Polskie wydanie to album zawierający cztery oryginalne zeszyty od wydawnictwa Valiant, oraz dodatek w postaci alternatywnych okładek i Tygodnika Quantum and Woody. Wszystko zebrane w standardowym formacie A4 w miękkiej okładce ze skrzydełkami.

Historia przyrodnich braci Erica i Woody’ego Hendersonów od samego początku dostarcza całkiem dużo wrażeń. Już w pierwszym zeszycie, gdy dopiero poznajemy protagonistów, scenarzysta pilnuje, aby cały czas akcja posuwała się do przodu: tu mała pomyłka Erica w osiedlowym barze, tam wybryk Woody’ego w hotelu. Do tego kilka nostalgicznych retrospekcji ze szkolnych czasów bohaterów, „doprawionych” wydarzeniami związanymi z ich ojcem Derekiem Hendersonem, od których wszystko się zaczęło. Bracia postanawiają wyśledzić odpowiedzialnych za śmierć ojca. Jednak nie wiedzą, że w skutek pewnych wydarzeń ich życie wywróci się do góry nogami.

QW_vol1s8

Co trzeba przyznać James Asmus utrzymuje podobny poziom historii przez cały album. I już pod koniec drugiego zeszytu otrzymujemy ciekawy, a nawet „ohydny” zwrot akcji w postaci zmutowanej bestii. Podobnie prezentuje się trzeci numer, z tym że tutaj obok wydarzeń związanych z zabójstwem Dereka Hendersona pojawia się tajemnicza organizacja – Edison’s Radical Acquisitions. Jej członkowie nie będą jednak czarnymi charakterami, jakich można by się było spodziewać. Z ich udziałem czeka nas więcej komicznych sytuacji niż poważnych. Z kolei ostatni, czwarty zeszyt, to już nawalanka wszystkich ze wszystkimi.

Od pierwszych stron zauważymy, że cała opowieść ma mocne zabarwienie humorystyczne, często poważne epizody zamieniają się w sytuacje komiczne. James Asmus sprawił że charaktery protagonistów generują sytuacje zabawne, między innymi doprowadzą do tego ich drobne złośliwości, małe oszustwa, kłamstwa i wzajemne słowne potyczki, które świetnie wpasują się do całej szalonej historii Erica i Woody’ego. Także czarne charaktery, czy też superorganizacja E.R.A., została tutaj mocno przerysowana, dzięki czemu nie raz ich członkowie wywołają uśmiech.

Mimo wszystko historia braci Henderson to także opowieść o trudnej relacji jaka miała miejsce pomiędzy Derekiem a jego synami (rodzonym i adoptowanym). Poznajemy kilka naprawdę trudnych momentów dla bohaterów, ale również kilka naprawdę wzruszających. W efekcie płytkie, na pierwszy rzut oka, wydarzenia okazują się o wiele bardziej poważne, a sama opowieść momentami nabiera nostalgicznego charakteru.

W kwestii bohaterów głównych warto napomknąć jeszcze o tych złych. Superinteligentni i po mutacjach, bardziej stanowią paradę dziwolągów niż potężną złowrogą organizację, chcącą kontrolować postęp technologiczny Ziemi.

Tom Fowler – odpowiedzialny za rysunek – ma ciekawą i oryginalną kreskę. Bohaterowie spod jego ręki prawie w każdej sytuacji prezentują się dobrze. Artysta świetnie trzyma proporcje, a przez grubą konturówkę i dużo cienia, jego plansze są dość szczegółowe. Jedynie czasami ma zbyt kanciaste ruchy, przez co twarze przypominają karykaturalne portrety. Całość dopełniają kolory w wykonaniu Jordie Bellaire (Hawkeye, Moon Knight). Artystka stosuje pastelowe odcienie bez wyraźniejszych kontrastów, a retrospekcje utrzymuje w brązowo-beżowej tonacji.

QW_vol1s90

Warto co nieco napisać o okładkach i okładkach alternatywnych, bo mamy tutaj kilka „smaczków”. Między innymi świetnie prezentują się plansze Ryana Sooka, który stworzył okładki do wszystkich oryginalnych zeszytowych wydań zebranych w Quantum and Woody! #1. Poza tym warto zawiesić wzrok na planszach alternatywnych spod ręki Emanuela Luppacchino, Riana Hughesa oraz Valerio Schiti – wszystkie znajdziemy na końcu albumu.

Quantum and Woody to historia, która zmienia spojrzenie na ludzi obdarzonych supermocą. James Asmus, scenarzysta całej serii, stworzył oryginalną i zabawną opowieść o dwójce przyrodnich braci, gdzie jeden jest ucieleśnieniem dżentelmena, a drugi to samolubny „cwaniak” i oszust. Razem tworzą duet nie do pokonania.

Ocena: 7,5/10

Seria: Quantum and Woody!
Scenariusz:
 James Asmus

Rysunki: Tom Fowler
Wydawnictwo: Fantasmagorie
Stron: 124
Premiera: kwiecień 2017

 

 

 

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwu Fantasmagorie za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.