(Recenzja) Atlas Nieba. Najwspanialsze mapy, mity i odkrycia we wszechświecie

Atlas Nieba. Najwspanialsze mapy, mity i odkrycia we wszechświecie to już trzecia książka Edwarda Brooke-Hitchinga wydana w ostatnim czasie przez Dom Wydawniczy Rebis. Po Atlasie lądów niebyłych i Złotym atlasie angielski pisarz zabiera czytelników do gwiazd.

Atlas Nieba to bowiem przegląd postrzegania nieba i ciał niebieskich od zarania dziejów. Autor chronologicznie przedstawia kolejne okresy w dziejach ludzkości i prezentuje nie tylko ówczesne poglądy i odkrycia, ale też nie stroni od frapujących anegdot. Sporą dawkę wiedzy podaje w przystępnej formie, wzbogacając tekst o wiele ciekawostek. Jedne intrygują i wzbudzają niemały szacunek do dawnych uczonych, którzy nie dysponowali zaawansowanym sprzętem, a jednak byli w stanie obliczyć i wywnioskować tak wiele z samej tylko obserwacji nieba. Brooke-Hitching pokrótce przybliża tok rozumowania i metody wielkich umysłów, poczynając od czasów starożytnych aż po teraźniejszość. Co ważne, autor nie poprzestaje na osiągnięciach Europejczyków i przybliża także poglądy oraz odkrycia myślicieli wywodzących się z innych kultur, jak Sumerowie czy Babilończycy.

Słowo “atlas” nieprzypadkowo znalazł się w tytule książki. Na niespełna 260 stronach dostajemy bowiem nie tylko tekst, ale całe mrowie znakomitych ilustracji, map, rycin, zdjęć i rękopisów, które wielokrotnie skupiają uwagę równie mocno, co opowieści pisarza. Jest na czym zawiesić oko, ba, większość z nich warto samemu przestudiować. Pozytywne wrażenia budzi też duży format i twarda oprawa.

Atlas Nieba to tytuł niebanalny, który pomimo dostarczenia odbiorcy sporej dawki wiedzy, jest łatwy do przyswojenia. Niezwykle bogate ilustracje i zdjęcia wszelakich rycin czy dawnych map to gratka sama w sobie, a Atlas Nieba dostarcza jeszcze sporej dawki wiedzy i zajmujących anegdot o porażkach i odkryciach (nie zawsze zamierzonych) uczonych od starożytności aż po współczesność. Warto pochylić się nad tą piękną książką z uwagą.

Ocena: 8/10

Autor: Edward Brooke-Hitching
Wydawnictwo: Rebis
Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Stron:
256

Premiera: 12 listopada 2019

 

 

Say My Name

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.