(Recenzja) Batman/Flash – Przypinka

Z pewnością zakończenie linii New 52 w Uniwersum DC było niemałym wydarzeniem. A jeszcze większym stała się nowa seria DC Odrodzenie, obejmująca sztandarowe postacie Ligi Sprawiedliwości, w tym rozpoczynający linię wydawniczą album Uniwersum DC. Odrodzenie.

Niewiele ponad 100-stronicowa opowieść odwoływała się zarówno do wydarzeń z Flashpoint. Punkt krytyczny, jak i ogólnie postaci Wally’ego Westa, który tajemniczym wysiłkiem powrócił do obecnego wymiaru, w którym żyje Barry Allen, czyli Flash. Od tego momentu zarówno Flash, jak i Batman zaczęli podejrzewać, że za wszystkim kryje się złowroga i potężna siła. Jednak na rozwinięcie tych domysłów musieliśmy poczekać, aż ukazała się Przypinka, crossover Batman/Flash, pozwalający uchylić rąbka tajemnicy na temat potężnej istoty zdającej się manipulować dotychczasowym życiem bohaterów.

Album Joshua Williamsona i Toma Kinga stanowi bardzo dobrą historię, w której wspomniani scenarzyści umiejętnie podeszli do tematu “nowego zagrożenia”. Nie skupili się jednak wyłącznie na Lidze Sprawiedliwości, ale weszli w niszę Barry’ego Allena i Bruce’a Wayne’a, spychając pozostałych członków na bok. Zwłaszcza w przypadku Batmana będziemy mieli ciekawą i emocjonalną konfrontację. 

Batman/Flash. Przypinka

Niemniej emocjonalne rozterki są tu tłem dla całej karuzeli niezrozumiałych wydarzeń, podróży międzywymiarowych i dawno zapomnianych bohaterów z innych linii czasowych. Williamson i King odkrywają bardzo niewiele kart z tajemniczej siły wpływającej na obecnych herosów. Niewielką ilość informacji scenarzyści rekompensują sporą akcją.

Cieszy jednak, że zasiadając do Przypinki i nie znając poprzednich tomów, spokojnie możemy zagłębić się w lekturze albumu. Oczywiście znajomość takich tytułów jak Flashpoint. Punkt krytyczny czy DC Odrodzenie będzie dodatkowym plusem i pozwoli znacznie lepiej osadzić wydarzenia w nowej odsłonie uniwersum DC, ale nie jest to całkowicie niezbędne do poznania historii z Przypinki. Jeśli ktoś dość dobrze orientuje się i zna Uniwersum DC, z powodzeniem wiele rzeczy będzie w stanie skojarzyć i szybciej złożyć układankę Williamsona i Kinga.

Przypinka to prawdziwa uczta dla oczu, zarówno rysunkowo, jak i kolorystycznie. Jason Fabok, Howard Porter, Brad Anderson i Hi-Fi doskonale poradzili sobie z emocjonalnym charakterem wydarzeń, jak i dynamiką towarzyszącą międzywymiarowej podróży Flasha czy spektakularnym walkom Batmana. Panowie świetnie grają kolorem oraz odcieniami, bawiąc się koncepcjami i stylistyką. Efektem są bardzo dobre kadry często więcej przekazujące niż sama treść czy dialogi.

Batman/Flash. Przypinka      Batman/Flash. Przypinka

 

Batman/Flash. PrzypinkaOcena: 8/10

Seria: DC Odrodzenie
Scenariusz: 
Joshua Williamson, Tom King

Rysunki: Jason Fabok, Howard Porter
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Stron: 96
Premiera: 16 wrzesień 2018

 

 

Scythe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.