(Recenzja) Bungou Stray Dogs – Bezpańscy Literaci #10

Po ciężkiej walce z Gildią, Zbrojna Agencja Detektywistyczna może w końcu odpocząć. Jednak z pozoru zwyczajne zagrożenia i kłopoty: śmierć w wypadku drogowym, terrorysta podkładający bomby, miłosne zawody, to jedynie przygrywka dla znacznie poważniejszych problemów. W cieniu czai się nowy przeciwnik.

Chociaż dziesiąty tomik to lekka i niezobowiązująca historia, to zdecydowanie nie można narzekać na brak emocji. Kafka Asagiri świetnie wykorzystał przerwę w zbrojnych walkach pomiędzy organizacjami zrzeszającymi uzdolnionych, aby nieco zbliżyć się do poszczególnych bohaterów. I tak możemy prześledzić ważne relacje z przeszłości Atsushiego Nakajimy, jak i potowarzyszyć Doppo Kunikidzie w problemach dnia codziennego. 

Nie oznacza to jednak, że fabularnie stoimy w miejscu. Ta część i tak stanowi pomost do kolejnej nadchodzącej burzy w Jokohomie. Jak wspominałam, na scenie pojawi się nowy gracz, który będzie działał na szkodę uzdolnionych.

Taki akcent na bohaterów ciekawie urozmaica całą historię. Od samego początku działo się wiele, a ostatnie tomy nie pozostawiały miejsca na indywidualne zawiłości postaci, tylko wojnę pomiędzy trzema organizacjami. Dobrze więc, że możemy odetchnąć i nieco przyjrzeć się protagonistom. Nikt by raczej nie narzekał, jeśli taki stan rzeczy utrzymałby się co najmniej jeszcze jeden tom. Poza Atsushim pojawia się całe grono ciekawych osobistości, które tylko czekają na swoje pięć minut.

Rysunkowo Sango Harukawa nadal jest w wyśmienitej formie, co potwierdzają całostronicowe kadry, które dopracowane w szczegółach zaskakują wspaniałymi panoramicznymi widokami. Owszem nie zawsze tak jest, bo i nie brakuje pustych teł, gdzie nie widać wiele więcej poza danym bohaterem, ale tu na szczęście docenia się sylwetki postaci, które są nienaganne. Od samego początku Harukawa zaskakuje wyczuciem dynamiki i stylu, pasującymi do opowieści snutej przez Asagiriego.

bungou-stray-dogs-bezpanscy-literaci-10Ocena: 7/10

Seria: Bungou Stray Dogs
Scenariusz:
 Kafka Asagiri

Rysunki: Sango Harukawa
Tłumaczenie: Karolina Dwornik
Wydawnictwo: Waneko
Premiera: 17 sierpnia 2018

 

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwo Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.