(Recenzja) Bungou Stray Dogs – Bezpańscy Literaci #13

Bungou Stray Dogs jak prawie każda seria ma swoje wzloty i upadki. Kafka Asagiri raz oddaje w ręce czytelnika świetne historie jak te w tomach #05-09, gdzie Zbrojna Agencja Detektywistyczna walczyła z Gildią, a innym razem znacząco słabsze. I niestety w przypadku tomu #13 możemy mówić o tendencji spadkowej.

Kto na bieżąco śledzi przygody Atsushiego, zapewne wie, na jakim etapie znajduje się konflikt z “Dostojewskim”. Mowa o rozpoczętym w części #11 wątku złoczyńcy, który zdążył napsuć krwi przyjaciołom Atsushiego oraz Mafii Portowej. W dodatku najcięższe dopiero przed bohaterami.

Gwoli ścisłości, chociaż wydarzenia zbliżają się do punktu kulminacyjnego, to nie odczuwa się, aby obecne tempo konfliktu było zadowalające. Atsushi po raz kolejny współpracuje z Akutagawą i znów obaj wykazują się niebywałą pomysłowością oraz harmonią swoich talentów. Trudno zapomnieć walkę z Fitzgeraldem z tomu #10 i to co wydarzyło się na Moby Dicku. Tak więc nikogo nie zdziwi, że kiedy tych dwóch połączy siły, to czeka nas dość widowiskowa walka. Ale czy to nie powtórka z rozrywki? Mam nadzieję, że Kafka Asagiri nie będzie każdego konfliktu rozwiązywał przy pomocy wspomnianego duetu. Bungou Stray Dogs ma tylu oryginalnych bohaterów, że spokojnie moglibyśmy nacieszyć się innymi personami.

Uderza jeszcze jedna rzecz, bo chociaż konflikt z “Dostojewskim” zostaje zażegnany, to wygląda na to, że Asagiri nie zamierza rezygnować z samego złoczyńcy. Mam mieszane uczucia co do takiego przeciągania pałeczki. Z jednej strony dobrze, że mangaka stara się budować solidne, wielo-warstwowe wątki i relacje w obrębie danej historii. Na drugim końcu jest sposób prowadzenia tej “zimnej” wojny – gdy myślimy, że wygrała Agencja, to okazuje się, że jednak tak nie do końca. Zobaczymy, co autor przyniesie w kolejnych tomach. Czy rozwinie konflikt z “Dostojewskim”, czy nadal złoczyńca będzie bawić się w kotka i myszkę z ZAD? Jest tu potencjał na ponowne wspięcie się na wyższy poziom albo dalsze powielanie wcześniejszych rozwiązań.

 

bungou-stray-dogs-13Ocena: 6/10

Seria: Bungou Stray Dogs
Scenariusz:
 Kafka Asagiri

Rysunki: Sango Harukawa
Tłumaczenie: Karolina Dwornik
Wydawnictwo: Waneko
Premiera: 15 stycznia 2019

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwo Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.