(Recenzja) Bungou Stray Dogs – Bezpańscy Literaci #15

Nadszedł czas, kiedy to członkowie Zbrojnej Agencji Detektywistycznej, znaleźli się na celowniku prawa. Patrząc na ostatnie wydarzenia w tomie #14, cieszę się, że Kafka Asagiri w taki, a nie inny sposób rozwinął opowieść. Dlaczego? Ze względu na skalę walk. Konfrontacje z Gildią były bardzo widowiskowe, ale obecne starcie z Fiodorem Dostojewskim, a także grupą “Upadek Anioła”, to zupełnie nowa liga. Być może Atsushi i jego przyjaciele stają przed najkrwawszą i niebezpieczną potyczką w swoim życiu. Teraz nie będzie odwrotu, a każda decyzja kosztować może życie.

Pokrótce przypomnę, gdzie jesteśmy. W wyniku dalekobieżnych planów “Upadku Anioła”, członkowie Zbrojnej Agencji Detektywistycznej stali się przestępcami oraz zbrodniarzami. Ścigani zarówno przez policję, jak i “Ogary”, specjalną jednostkę do walki z uzdolnionymi, muszą uciec i ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości. Problem w tym, że protagoniści poszli w rozsypkę, więc poszczególne grupy nie wiedzą, co dzieje się z innymi.

Mangaka, co już pisałam przy okazji recenzji tomu #14, świetnie połączył zakończenie konfliktu z Dostojewskim z nowymi przestępcami. Sytuacja Agencji dosłownie w jednej chwili stała się tragiczna, co w efekcie skłoniło poszczególnych członków do równie dramatycznych zachowań. Cieszy przemyślana fabuła i rozwijające się wątki. Ciężko na ten moment określić, co dalej będzie z Agencją. Owszem czasem coś zgrzytnie w fabule, ale warto przymknąć oko na drobne sprzeczności czy infantylności. Bądź co bądź, konflikt z Dostojewskim to na razie najlepsza potyczka, jaką wykreował Asagiri.

Piętnasty tomik to część ważna i niemniej atrakcyjna dla każdego miłośnika serii. Na tym etapie autor odszedł już od humorystycznego zabarwienia, zastępując je gęstą atmosferą strachu i niedoli postaci. Bo nie tylko pokazuje jak Agencja przegrywa, ale także co czują i przeżywają jej członkowie. Rozpacz i bezsilność to doskonałe określenie na stan bohaterów morale upadają, a nadzieja powoli gaśnie.

 

bungou-stray-dogs-15Ocena: 8/10

Seria: Bungou Stray Dogs
Scenariusz:
 Kafka Asagiri

Rysunki: Sango Harukawa
Tłumaczenie: Karolina Dwornik
Wydawnictwo: Waneko
Premiera:15 maja 2019

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwo Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.