(Recenzja) Bungou Stray Dogs – Bezpańscy Literaci #16

Rozpoczęty w tomie czternastym konflikt Zbrojnej Agencji Detektywistycznej z grupą o nazwie “Upadek Anioła” nadal pozostaje najkrwawszą i najtrudniejszą potyczką dla członków Agencji. Nie dość, że Atsushi i jego przyjaciele znajdują się w tragicznym położeniu, to końca problemów na razie nie widać. Rozdzieleni walczą o ostanie resztki wolności, które próbuje im odebrać policyjny oddział specjalnych uzdolnionych, zwanych Ogarami. 

W szesnastym tomiku nie ma co liczyć na przełom, jeśli chodzi o zmianę owej sytuacji. Nadal ścigani szukają wszelkich możliwości na ratowanie tragicznej sytuacji Agencji. W taki też sposób Atsushi Nakajima i Kyōka Izumi trafiają do Fitzgeralda, z kolei Akiko Yosano razem z Kenji Miyazawą i Jun’ichirō Tanizakim spoufalają się z Mafią. Niestety na efekty pierwszych rozmów przyjdzie poczekać, zwłaszcza że nie wszyscy mają czyste zamiary. Krąg intryg wokół protagonistów się zaciska, a na wierzch wychodzą kolejne ciekawe informacje.

W natłoku nawarstwiających się problemów przewija się jednak zupełnie inny wątek, dotyczący Yosano i jej przeszłości. Z pewnością jedni powiedzą, że to niepotrzebne wydłużanie i tak długiej agonii Agencji. Ale Kafka Asagiri skrupulatnie wykorzystuje całą sytuację do rzucenia nowego światła na pewne zawiłości w szeregach Upadku Anioła i Mafii. Dodajmy, bardzo ciekawe zawiłości.

Mangaka nie raz już posłużył się głęboko zakorzenionymi relacjami pomiędzy poszczególnymi członkami frakcji uzdolnionych, aby wprawiać w ruch kolejne konflikty. Co jakiś czas dowiadujemy się o powiązaniach między najważniejszymi personami i tak też jest w tomiku 16. Akiko Yosano do tej pory była jedną z najsłabiej znanych postaci, jeśli chodzi o “przedagencyjne” losy. Jej zdolność absolutnego uzdrawiania, chociaż potężna, należała do umiejętności defensywnych.

Seria nadal zasługuje na uwagę fanów i nowych czytelników. Kafka Asagirii już od kilku tomów pokazuje, że nie traci impetu i z powodzeniem kreśli nowe coraz ciekawsze losy Zbrojnej Agencji Detektywistycznej. A nam pozostaje jedynie trzymać kciuki za ulubionych bohaterów.

 

Bungou Stray Dogs #16Ocena: 7/10

Seria: Bungou Stray Dogs
Scenariusz:
 Kafka Asagiri

Rysunki: Sango Harukawa
Tłumaczenie: Karolina Dwornik
Wydawnictwo: Waneko
Premiera: 15 lipca 2019

 

 

Scythe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.