(Recenzja) Czarny Mag. Tom 3. Kandydatka

Ryiah osiągnęła, co chciała zaręczyny z Darrenem lecz jej problemy się nie skończyły. Wręcz przeciwnie, nowa funkcja na królewskim dworze przyniosła kolejne zawiłości w życiu uczuciowym i następne kłamstwa, z jakimi musi się zmierzyć. Ryiah jeszcze nigdy nie czuła się tak osaczona jak teraz, kiedy przyszło jej ubrać suknię i znosić pogardę rodziny swego narzeczonego. Teraz jeszcze mocniej musi walczyć o swoją pozycję, aby stała się równa wysoko urodzonym.

Powieści Rachel E. Carter nie należą do moich ulubionych. Jej Pierwszy Rok i Adeptka dysponowały potencjałem, ale zdecydowanie zbyt nachalny wątek miłosny i ciężki charakter protagonistki, popsuły wrażenia z obydwu powieści. Nie zrozumcie mnie źle, świat Carter jest ciekawy, wielowarstwowy na arenie politycznej, a niektóre sylwetki bohaterów wypadają zaskakująco dobrze na tle ciągłych konfliktów militarnych, magicznych czy dworskich. Niemniej Ryiah niesamowicie daje się ponosić emocjom, przez co ani nie ma ciekawych dialogów, ani też nie jawi się jako realna postać. Do tego w Kandydatce ponownie dają o sobie znać infantylne i naiwne miłosne uniesienia… A szkoda, bo ten tom jest jak na razie najlepszy pod względem intryg i zawiązujących się konfliktów.

Ryiah znów znajduje się w centrum wydarzeń, ale tym razem sprawia wrażenie silnej, zawziętej i sprytnej, oczywiście wtedy, kiedy przestaje zachowywać się jak zauroczona nastolatka przechodząca burzę hormonów. Carter ciągle balansuje pomiędzy rozwagą a prostotą i żywiołowością głównej bohaterki, równocześnie napędzając kolejne istotne wydarzenia. Momentami więc czyta się to ciężko, ale całościowo jest to niezgorsza lektura.

Niestety napiszę tu to samo, co w recenzji poprzedniego tomu – liczę na więcej od kolejnej części. Historia ma potencjał, ale pisarka dalej nie skupia się na tym, co zwiększyłoby jej realność i przełożyło się na wciągnięcie czytelnika. Przygody Ryiah trudno nie porównać do nierealnej bajki, która spodoba się fanom nastoletniego, miłosnego fantasy.

 

Ocena: 6/10

Seria: Czarny Mag
Tom:
3. Kandydatka
Autor:
Rachel E. Carter

Wydawnictwo: Uroboros
Stron: 432
Premiera: 18 września 2019

 

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwu Uroboros za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.