(Recenzja) Fire Force #02

Fire Fore to historia, która w ciekawy sposób rozwija problem “ludzkiego zapłonu”. Coś, co dziś jest niewyjaśnionym zjawiskiem, w mandze staje się poruszającą opowieścią o ludzkim cierpieniu, bólu i przeciwnościach, z jakimi zmaga się cywilizacja. W dodatku opowiada o nieco narwanym protagoniście (Shinra Kusakabe) z trudną przeszłością i całej gamie kolejnych barwnych postaci ze Specjalnych Sił Przeciwpożarowych Ósemki. Do tego dochodzi wielu zwolenników działających zarówno dla dobra ludzi, jak i szukających własnych korzyści.

fire-force-2-wypowiem-sie

Z drugim tomem cała historia nabiera tempa na płaszczyźnie problemów Shinry i pożaru, w którym zginęła jego matka z bratem, jak i w relacjach z innymi członkami zastępu SSP Ósemki. Czytelnik dowiaduje się znacznie więcej na temat struktur z jakich wywodzą się Specjalne Siły Przeciwpożarowe (zrzeszające uzdolnionych pirokinetyków), oraz o ich prawdziwej misji, w tym numerze zastępu. Historia ze zwykłej pożarniczej opowieści ewoluuje do politycznych przepychanek, począwszy od wpływów korporacyjnych Hujimy, aż po rząd i wojsko.

Nie oznacza to jednak, że Fire Force poważnieje w bardziej znaczący sposób. Pierwszy tom miał wiele zabawnych dialogów i komicznych sytuacji, podobnie jak i drugi, co całkiem przyjemnie łagodzi dramatyczny charakter wydarzeń. W dużej części wynika to z różnorodnej charakteryzacji bohaterów i często skomplikowanych relacji na podłożu wzajemnych zazdrości.

fire-force-2-wypowiem-sie

Atsushi Ohkubo mimo wszystko kreśli kolejne wątki dość ostrożnie, pozostawiając czytelnika z rosnącą górą pytań. Przy czym zaognia konflikt na tle innych zastępów SSP i to nie tylko w kwestii wykonywanej pracy, ale na znacznie poważniejszym polu, wręcz niektóre jednostki spychając do roli antagonistów. W centrum całego konfliktu znajduje się Shinra i jego niezachwiana wola zostania “bohaterem”, niemniej wydarzenia podczas konkursu SSP wywierają na niego poważny wpływ, tym samym zasiewając ziarno zwątpienia.

Drugi tom jest fabularnie równie ciekawy, co pierwszy. Z jednej strony dostajemy nieco więcej informacji o świecie i relacjach postaci, z drugiej nadal jest to etap, na którym jest więcej pytań niż odpowiedzi. Cieszy również, że Atsushi Ohkubo nie wydłuża opowieści i dość sprawnie doprowadza do różnych konfrontacji, dostarczając wielu okazji do pogłębienia umiejętności Shinry i nie tylko jego.

 

fire-force-2Ocena: 7/10

Seria: Fire Force
Scenariusz:
 Atsushi Ohkubo

Rysunki: Atsushi Ohkubo
Tłumaczenie: Wojciech Gęszczak
Wydawnictwo: Waneko
Premiera: 2 lutego 2020

 

Scythe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.