(Recenzja) Galapagos

Zysk i S-ka kontynuuje wznawianie książek Kurta Vonneguta. Tym razem autor przenosi nas na wyspy archipelagu Galapagos.

W 1986 roku wybucha olbrzymi kryzys gospodarczy, wirus rozprzestrzenia się po całym globie, a nadzieją ludzkości na przetrwanie są członkowie ekspedycji o buńczucznej nazwie “Przyrodnicza Wyprawa Stulecia”. Płyną oni do jednej z wysp Galapagos, aby zapewnić gatunkowi przyszłość.

W powieści powraca słynna postać z innych książek Vonneguta – Leon Trout, uczestnik wojny w Wietnamie i późniejszy dezerter. To jego oczami, a właściwie oczami jego ducha, śledzimy dzieje ludzkości na przestrzeni miliona lat. Kto ma przejść ewolucję i zapewnić dalszy byt ludzkiemu gatunkowi? Grono to o tyle przypadkowe, co i zabawne. Mamy tu bowiem m.in. bogacza, panią biolog i… robota. Podobnie jak w innych utworach, tak i w Galapagos Vonnegut korzysta z groteski i surrealizmu, by opowiedzieć czytelnikom o ewolucji naszego gatunku. Po co ludziom tak wielkie mózgi? Czy wyrosną nam płetwy? Pisarz szuka odpowiedzi na te i wiele innych pytań, co i rusz fundując przytyki w kierunku teorii ewolucji. Ba, nawet statek, na którym odbywa się “Przyrodnicza Wyprawa Stulecia” nazywa się “Bahia de Darwin”. A to jeden z najłagodniejszych przejawów absurdalnego poczucia humoru, jakim emanuje powieść Vonneguta.

Galapagos z pewnością nie jest najlepszą pozycją do rozpoczęcia przygody z twórczością Kurta Vonneguta. To książka trudniejsza do przyswojenia niż chociażby Matka noc i Rysio snajper, a równocześnie mniej poruszająca niż słynna Rzeźnia numer pięć i Syreny z Tytana. To też specyficzny przypadek powieści, która nie przypadła mi do gustu pod względem rozwoju fabuły i narracji, działających tutaj odstręczająco, lecz zarazem pomysłowość i śmiałość autora wywarły na mnie spore wrażenie. Choćby z ich względu warto dać szansę Galapagos.

 

Ocena: 7/10


Seria: Kurt Vonnegut
Autor: 
Kurt Vonnegut
Tłumaczenie: Dariusz Józefowicz

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 400
Premiera: 14 lipca 2020

 

Say My Name

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.