(Recenzja) George i Wielki Wybuch

Znany na całym świecie naukowiec Stephen Hawking i jego córka Lucy Hawking razem z innymi wybitnymi umysłami naszych czasów, stworzyli serię książek, mającą zachęcić młode umysły do podróży przez meandry nauki. Tak powstała seria George, w której każda powieść to oryginalna, a także przejmującą historią, w ciekawy sposób prezentująca zwariowane przygody młodego odkrywcy George’a i jego koleżanki Annie, jak i skarbnica przystępnej wiedzy o elementach wszechświata oraz otaczającej nas rzeczywistości.

Od kiedy George poznał Annie oraz jej ojca Erica i ich superkomputer Kosmos (George i tajny klucz do wszechświata), jego życie nabrało niezwykłego tempa – od ratowania przyjaciółki i swojej świnki, przez kosmiczne podróże, wrogiego doktora Reepera, aż do odległych zakątków kosmosu. Teraz przyszła pora, aby główny bohater zgłębił tajemnicę Wielkiego Wybuchu w George i Wielki Wybuch. Nie musimy długo czekać, aby z pozoru kolejne zwykłe dni przekształciły się w misję ratowania ojca Annie, Erica, Wielkiego Zderzacza Hadronów oraz Nauki.

George i Wielki Wybuch to powieść ciekawa, szybka i niezwykle zajmująca. Mimo że skierowana do dzieci, śmiem twierdzić, że i dorosły czytelnik nie będzie zawiedziony, śledząc kolejne losy George’a i Annie, którzy mimo młodego wieku mierzą się z problemami, jakim nie jeden ze starszych by nie sprostał. Tym razem kłopoty przybierają postać tajemniczej organizacji zwanej “Potworami”, protestującej przeciw eksperymentowi mającemu odbyć się w Wielkim Zderzaczu Hadronów, a za którego odpowiada między innymi ojciec Annie. Co, jak w przypadku poprzednich książek, jest tłem do wplecenia w powieść naukowych zagadnień, między innymi o Narodzinach Wszechświata, Ciemnej Stronie Wszechświata, czy działaniu tuneli czasoprzestrzennych. Brzmi strasznie? Nic bardziej mylnego. Kolejne informacje pojawiają się w miarę rozwoju wydarzeń, jako dodatkowe ciekawostki, często będące objaśnieniem na pierwszy rzut oka skomplikowanych teorii czy badań. W dodatku pojawia się wiele kolorowych i czarno-białych ilustracji – od widoku z kosmosu naszej Ziemi, po inne galaktyki i gwiazdy. Są one też dopełnieniem wielu wydarzeń w książce, dzięki którym lepiej zdajemy sobie sprawę z powagi problemów i przeszkód napotkanych przez młodych protagonistów.

Trzeba jednak pamiętać, że w przygodach George’a pojawiają się zabawne momenty, a także cała gama barwnych postaci wokół niego. Z jednej strony mamy więc intrygę podszytą międzynarodowym spiskiem, a z drugiej problemy z jakimi boryka się młody chłopak zazdrosny o starszego kolegę swojej koleżanki. Jednym słowem lektura warta przeczytania, a zarazem świetna propozycja dla naszych pociech.

 

george-i-wielki-wybuchOcena: 7,5/10

Seria: George…
Autor: 
Lucy Hawking, Stephen Hawking

Wydawnictwo: Zysk i S-Ka
Tłumaczenie: Joanna Grabarek
Stron: 
344

Premiera: 4 luty 2020

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwu Zysk i S-ka za przekazanie egzemplarza książki do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.