(Recenzja) Hubal

Parę lat temu Jacek Komuda odszedł od powieści osadzonych w czasach szlacheckich, zająwszy się wydarzeniami i postaciami bliższymi współczesności. Efektem tej zmiany są powieści Hubal, Westerplatte (nasza recenzja) i Wizna. Dzisiaj przedstawię Wam pierwszą z nich.

Tytułowy “Hubal” to pseudonim majora Henryka Dobrzańskiego. Niezłomnego dowódcy, który mimo poleceń zwierzchników nie zaprzestał walki podczas agresji na Polskę w 1939 roku. O burzliwych losach majora i jego towarzyszy opowiada nam Komuda.

Komuda znany jest z poważnego podejścia do aspektów historycznych swoich powieści, co znalazło swoje odbicie podczas tworzenia Hubala. Do tego stopnia, że autor przemierzył te same szlaki, po których – wedle podań i dokumentacji – poruszał się niegdyś major wraz z podkomendnymi. Zaczynamy zatem w Hrubieszowie, gdzie Dobrzański nie zagrzewa długo miejsca i wyrusza dalej, aby – nie mogąc znaleźć przydziału – samemu uformować oddział partyzancki. Od pierwszych stron pisarz akcentuje silny i niezłomny charakter majora, pokazując go jako twardego i nieugiętego wojaka, stanowczego dowódcę i… mężczyznę niezwykle łasego na kobiece wdzięki. Przez taką konstrukcję postaci ma się wrażenie pewnej gloryfikacji Hubala, przesady w zaprezentowaniu pozytywnych cech i nawet słabość do płci pięknej nie równoważy bilansu. Odniosłem wrażenie, że Komuda podszedł do Dobrzańskiego nazbyt pomnikowo.

Równie ważkie co losy majora okazało się przedstawienie partyzanckiej rzeczywistości i kraju. Hubal z oddziałem przemieszczają się po różnych zakamarkach kraju, stroniąc od większych zbiorowości. Komuda wykorzystuje ten fakt do ukazania sielskiej strony Polski, stosunku chłopów i mieszczan do partyzantów, stylizacji języka na ówczesny i przywołanie dawnych, żołnierskich pieśni czy anegdot.

Odbiór Hubala zależy od odporności czytelnika na idealizowanie tytułowej postaci. Nawet to jednak nie powinno przysłaniać zalet powieści – Komuda napisał bowiem interesującą historię, odtwarzającą losy partyzantów na początku drugiej wojny światowej. Dla ciekawych tego okresu i sylwetki majora Dobrzańskiego to książka warta polecenia.

 

HubalOcena: 8/10

Autor: Jacek Komuda
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Stron: 800
Premiera: 27 kwietnia 2016

 

 

 

Say My Name

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.