(Recenzja) Inspektor Akane Tsunemori #1-6

Czy jesteśmy w stanie określić czyjąś skłonność do popełniania przestępstw? A nawet jeśli tak, to czy zasadnym jest wprowadzenie kwarantanny dla takich osób? Czy potencjalny zbrodniarz na pewno nim zostanie? Ilu niewinnym ludziom można w ten sposób zrujnować życie? To zaledwie część pytań prowokowanych przez Inspektor Akane Tsunemori.

To stosunkowo krótka, bo zaledwie sześciotomowa manga, wchodząca w bardziej złożone uniwersum Psycho-Passa. Obie mangi (i anime) przedstawiają wizję przyszłości, w której ogromną rolę pełni system Sybilla, określający predyspozycje ludzi i wskazujący im ścieżki zawodowe. Równocześnie system przyczynił się do bezprecedensowego spadku przestępczości, głównie dzięki tzw. Psycho-Passowi, wskaźnikowi pozwalającemu określić skłonność do popełniania przestępstw, które są wykrywane jeszcze przed ich wystąpieniem.  Idylla? Niekoniecznie. Ludzie plasujący się gdzieś pomiędzy przykładnymi obywatelami a utajnionymi łotrami żyją na uboczu, bez większych szans na dobrą pracę czy życie towarzyskie. Są zepchnięci na margines, jak gdyby sami byli złoczyńcami. Niektórzy z nich zostają Egzekutorami, specjalnymi gliniarzami niższego stopnia, których zadaniem jest łapanie osób, których Psycho-Pass wykracza poza normę. Na dowódcę jednego z zespołów Egzekutorów nominację dostaje tytułowa Akane Tsunemori.

Tyle tytułem wstępu i przybliżenia zarysu fabularnego. Ocenę kompletnej serii zacznę od minusów, ponieważ tych jest znacznie mniej, chociaż na początku przygody z mangą są dosyć irytujące. W pierwszych dwóch tomach blado wypada główna bohaterka. Jej cichy sposób bycia czy wręcz pewną nieśmiałość tłumaczy wrzucenie na głęboką wodę, jednakże nie zmienia to faktu, że trudno o jakiekolwiek pozytywne uczucia względem bohaterki. Do trzeciej części była mi zupełnie obojętna i na tyle nieinteresująca, że chętnie podpisałbym petycję o zmianę tytułu serii, bo nie ona odgrywała pierwsze skrzypce. Potem jednak, głównie dzięki rozwijającym się relacjom z członkami zespołu, młoda inspektor staje się postacią z krwi i kości. Nie chodzi mi bynajmniej o to, że nagle przypomina damskiego Strażnika Teksasu rzucającego “mięsem” na każdym kroku. Po prostu w dalszych tomach znacznie lepiej pokazano charakter i przyświecające jej wartości.

Początkowym problemem jest także niespieszne rozwijanie przewodniej osi fabularnej. Z kolei gdy dzieje się sporo, to nie są to szczególnie angażujące wydarzenia, a raczej elementy służące do wprowadzenia czytelników w uniwersum. Inspektor Akane Tsunemori nabiera wiatru w żagle wraz z rozpoczęciem tomu trzeciego, kiedy to na scenie pojawia się antagonista z prawdziwego zdarzenia, trzęsący fundamentami, u podstaw których leży cały wymiar sprawiedliwości futurystycznego świata. Żwawsze tempo akcji i świetne wolty fabularne rekompensują ociężałość pierwszego i – w dużej mierze – drugiego tomu, demonstrując czytelnikowi rozwój wydarzeń z obu stron, co tylko zwiększa napięcie towarzyszące niezwykłemu starciu między detektywami i nieuchwytnym antagonistą. Mimo rosnącej dynamiki znalazła się także przestrzeń na pogłębienie stosunków bohaterów, dzięki czemu finałowe części nabierają osobistego posmaku. Końcówka to zresztą mocna rzecz, wywracająca dotychczasowe postrzeganie niektórych składowych świata przedstawionego oraz części bohaterów.

Zwolennicy dobrych historii z ciekawymi bohaterami będą zadowoleni z poznania Inspektor Akane Tsunemori. Wizja przyszłości opiera się na systemie Sybilla i wymiarze sprawiedliwości, lecz to ograniczenie pozwala w pełni skupić się na postaciach i rozważaniach o moralnej stronie stosowania Psycho-Passa oraz samym sposobie oceny podejrzanych. Szczególnie polecam wielbicielom Philipa K. Dicka, a już zwłaszcza fanom Raportu mniejszości, z którym recenzowana manga ma sporo wspólnego.

Ocena: 8/10

Seria: Inspektor Akane Tsunemori
Scenariusz: 
Psycho-Pass Committee, Akira Amano, Gen Urobuchi

Rysunki: Hikaru Miyoshi
Tłumaczenie: Anna Karpiuk
Wydawnictwo: Waneko
Premiera: 25 kwietnia 2017

 

Say My Name

Dziękujemy wydawnictwo Waneko za udostępnienie egzemplarzy do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.