(Recenzja) Jeż Jerzy. Dzieła zebrane #1

Gadający zdemoralizowany Jeż Jerzy to twór Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka, duetu, który ma na koncie również takie serie, jak Tymek i Mistrz, a także pojedyncze komiksy, w tym głośny Polska mistrzem Polski. Z kolei wznowienie Jeża Jerzego tylko pokazuje, że czytelnicy nadal z chęcią sięgają po historie o gadającym jeżu… albo nie mają już co czytać.

Swoje początki Jeż Jerzy miał w magazynie Ślizg i Świerszczyk. Dopiero od 2004 r. Egmont zaczął regularną serię przygód tego bohatera. I tą też serię w 2018 roku Kultura Gniewu postanowiła wydać ponownie z tą różnicą, że tym razem przygody Jeża ukazały się w zbiorczych tomiszczach.

Oczywiście pochwały dla Kultury Gniewu są w pełni zasłużone mamy twardą okładkę, która razem z tylną stroną i grzbietem tworzą integralną ilustrację. A co do zawartości to na wspomniane wydanie Jeża Jerzego złożyły się trzy komiksy: Nie dla dzieci, Wróg publiczny oraz Egzorcysta. Do tego ponad 40 stron materiałów dodatkowych: albumowych okładek, ilustracji do magazynów, a także szkiców, komiksów i rysunków, które gościnnie tworzyli inni artyści. Dopełnieniem jest komentarz autorów jasno dający do zrozumienia, po co została stworzona postać Jeża Jerzego.

jeż-jerzy-dziela-zebrane

Czytając historie nie trudno zauważyć, że im późniejsze, tym postać Jeża Jerzego napędzała dłuższe i bardziej rozbudowane opowieści. Nie dla dzieci to zbiór jednostronicówek, w którym pojawiają się ci sami bohaterowie, jednak poza tym nie czuć tu przewodniej linii fabularnej. Ten stan zmienia się już we Wrogu publicznym, gdzie częściej przewija się postać Pieti “Blizny” Pawłowa. Historie są bardziej zwięzłe i zazębiają się z wydarzeniami z poprzednich przygód Jerzego. Jednak za wisienkę na torcie można uznać ostatnie opowiadanie Egzorcysta, bowiem od pierwszej do ostatniej strony tworzy zamkniętą historię.

Zarówno krótkie jednostronicówki, jak i dłuższe kilkudziesięciostostronicowe opowieści mają podobny wydźwięk, czyli ośmieszyć i w satyryczny sposób pokazać polską rzeczywistość, przy czym wiele rzeczy nadal pozostaje aktualnych, ba trafi się nawet kilka rzeczy nadnaturalnych… jakby gadający jeż nie był już ewenementem samym w sobie. 

jeż-jerzy-dziela-zebrane

Jest to album dosyć ciężki, a przede wszystkim bardzo dosadny i nieowijający w bawełnę dresy to półgłówki, policja to nieudacznicy, Jeż Jerzy to pijaczyna, który robi, co chce i wszyscy się leją… A to jedynie kilka delikatniejszych przypadków uprzedmiotowienia oraz stereotypizacji grup społecznych. Przygody Jeża Jerzego to również zabawa z czytelnikiem oraz łamanie trzeciej bariery Jeż Jerzy wyśmiewa również czytelników. 

Komiks nie robiłby jednak takiego wrażenia, gdyby nie proste, a zarazem trafne dialogi i komentarze tak protagonisty, jak i pozostałych bohaterów. Tekstu jest mnóstwo i często przebrnięcie przez nawet jednostronicową historię zajmuje długą chwilę. Niemniej rozmowy oraz uwagi sprawiają, że Jeż Jerzy jest, kim jest. W dodatku pozostali bohaterowie w zależności od grupy społecznej również nie grzeszą inteligentnymi wypowiedziami. Tak więc nieważne czy komiks oglądamy, czy czytamy, zawsze jest tak samo odrzucający… pozytywnie odrzucający.

Strona rysunkowa idealnie pasuje do charakteru Jeża Jerzego kreska jest niechlujną, brzydka i karykaturalna, jak sam główny bohater. Równocześnie wszystko pozostaje soczyście kolorystyczne. Nietrudno też wyczuć dynamikę i kilka naprawdę fajnych ujęć. Ogólnie więc zabawa jest przednia, o ile ktoś potrafi do tego podejść z dystansem i bez uprzedzeń. Bądź co bądź, wstępny komentarz autorów w żadnym razie nie jest przesadzony, przygody Jeża Jerzego są odrażające, gorszące i niemoralne. 

jeż-jerzy-dziela-zebraneOcena: 7/10

Seria: Jeż Jerzy. Dzieła zebrane
Scenariusz:
Rafał Skarżycki

Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Stron: 200
Premiera: 13 września 2018

 

Scythe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.