(Recenzja) Kakegurui – Szał hazardu #02

Drugi tom Kakegurui – Szał hazardu jest równie zajmujący co pierwszy, zwłaszcza że w warstwie fabularnej Homura Kawamoto dokonał pewnych drobnych zmian, które świetnie pozwoliły mandze “rozwinąć skrzydła”.

Po spektakularnych zwycięstwach Jabami i nie mniej spektakularnej porażce dziewczyna musi zawalczyć o spłatę długu. Niech nikt nie myśli, że protagonistka w jakikolwiek sposób przejmuje się ogromną przegraną z jedną z członkiń samorządu akademickiego. Yumeko Jabami nawet bez mrugnięcia okiem jest w ścisłej czołówce zainteresowania rówieśników. Jak wspomniałam Kawamoto pozwolił sobie na kilka ciekawych urozmaiceń, które silniej osadzają w historii znanych już bohaterów, równocześnie spychając pierwszoplanowych nieco na bok. Między innymi Jabami, która staje się wsparciem dla pierwszoplanowej Mary Saotome.

Najbardziej podoba mi się, jak Kawamoto buduje relacje między bohaterami. Skrajnie różne osobowości, urazy i złorzeczenia wydają się niewielką przeszkodą, kiedy w grę wchodzą wspólne interesy. Yumeko i Mary to najlepszy przykład niestandardowego podejście mangaki. W drugim tomie relację Mary z Yumeko prowadzi na tyle interesująco, że szybko obie zaczyna darzyć się sympatią. Niestety o ile Mary jest tu jak najbardziej na miejscu, to nim historia stanie się ciekawsza, poznamy jeszcze jedną postać, w przypadku której ciężko pisać o dobrym wejściu. Zapytacie też, gdzie jest nas Suzuki, o którym wspominałam we wcześniejszej recenzji. W drugim tomie pozostaje na marginesie i praktycznie jest wyłączony z wydarzeń. Aczkolwiek chwilowe zepchnięcie jego relacji z Yumeko na bok w żaden sposób nie umniejsza powieści.

Podobnie sytuacja wygląda z otoczką hazardu. Kawamoto nadal świetnie buduje atmosferę jaka towarzyszy grom pokerowym, równocześnie kładąc nacisk na oszusta i psychologiczną dominację. Ciężko z czymkolwiek porównać poziom atmosfery jaki towarzyszy rozgrywkom w Akademii Hyakkao. Jest napięcie, są emocje i niesamowita gra pozorów.

Drugi tom oceniam prawie tak dobrze jak pierwszy w pełni zasłużone “8”. Seria jest świetna, rozwija się naprawdę dobrze, a Kawamoto jako scenarzysta zaskakuje w niesamowity sposób.

 

Kakegurui-Szal-hazardu-02Ocena: 8/10

Seria: Kakegurui – Szał hazardu
Scenariusz:
Homura Kawamoto

Rysunki: Toru Naomura
Tłumaczenie: Karolina Dwornik
Wydawnictwo: Waneko
Premiera: 20 listopada 2019

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwo Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.