(Recenzja) Legion Nieśmiertelnych. Tom 1. Świat Stali

Dopóki w moje ręce nie trafiła powieść science fiction autorstwa B.V. Larsona, trudno mi było zrozumieć fenomen pisarza, a tym samym liczby książek jego autorstwa jakie trafiają na nasz rynek: dwanaście tomów Star Force, cztery tomy Rebel Fleet i dość świeży cykl Legion Nieśmiertelnych. Czytając ostatnią ze wspomnianych pozycji, wiem, że to jedno z ciekawszych sf wydanych przez Drageusa. Jedynie Evan Currie ze swoim cyklem Odyssey One, w równym stopniu wzbudził moje zainteresowanie.

Świat Stali (jak nazywa się pierwszy tom) to mieszanka tego co znajdziemy w takich powieściach jak Hajmdal, Hayden War Atlantis Rising. Niemniej Legion Nieśmiertelnych stanowi udane połączenie charakternych osobowości (chociaż na początku są “ciężcy” do zniesienia), z równie ciekawymi manewrami wojskowymi na powierzchni nieznanej planety. Nie ma rozrzucenia pomiędzy różne konflikty, od pierwszych do ostatnich stron śledzimy losy rekruta Jamesa McGilla, jak i jego potyczki w pierwszej kampanii związanej z obroną kopalni na planecie Cancri-9.

Losy nie tylko wspomnianego McGiila, ale także innych rekrutów z Legionu Varus i ich przełożonych, to najważniejsza część powieści. Larson świetnie radzi sobie z dynamiką relacji pomiędzy postaciami, równocześnie nie komplikując ich zbytnio. Owszem nie jest idealnie i czasami coś mocno zgrzytnie, jak wątki romantyczne czy pikantne uniesienia, które zostały wyjątkowo spłaszczone. Z drugiej strony w przypadku tej powieści, nie jest to rzecz aż tak negatywna.

Chociaż B.V. Larson szybko odkrywa konflikty polityczne i świat, to jednak długo mu schodzi na zarysowaniu bohaterów. Na początku są nudni i podobni do siebie, jednak w miarę kolejnych rozdziałów i pod wpływem wydarzeń gołym okiem widać zachodzące w nich zmiany. Idealnym przykładem jest kolega McGilla, Carlos, z początku będący bardzo odpychającą postacią, a w końcowych rozdziałach czytelnik naprawdę z nim się zżywa. 

W Świecie Stali pisarz świetnie pokazuje emocje targające nowymi żołnierzami, jak i wiele aspektów związanych z ciągłą walką, odradzaniem się i oślim charakterem protagonisty. Pierwszy tom czyta się bardzo przyjemnie i o ile ktoś polubił powieści pokroju Odyssey One i Hajmdal to spokojnie Legion Nieśmiertelnych mu się spodoba.

 

Legion Nieśmiertelnych. Tom 1. Świat StaliOcena: 7/10

Seria: Legion Nieśmiertelnych
Autor:
B.V. Larson
Wydawnictwo: Drageus Publishing House

Stron: 432
Premiera: 2 luty 2020

 

 

Scythe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.