(Recenzja) Opowieści o Białej Księżniczce

Ostatnie zimy w Polsce należały do wyjątkowo łagodnych, jednakże spragnieni mroźnej atmosfery mogą sięgnąć po Opowieści o Białej Księżniczce. Jak głosi legenda, opady śniegu spowodowane są płaczem Białej Księżniczki. I to właśnie śnieg łączy kilka krótkich opowieści, wchodzących w skład omawianej pozycji.

Na początku jednotomówki od wydawnictwa Waneko śledzimy poczynania młodej dziewczyny, opuszczającej osadę, aby odnaleźć i zabić czarnego wilka i w ten sposób pomścić swego ojca. Potem poznajemy jeszcze dzieje kochanków oraz ich przyrzeczenia, a następnie także losy wojownika, próbującego przeżyć w nieprzyjaznych warunkach.

Opowieści o Białej Księżniczce

Opowieści te, choć całkiem klimatyczne, łączy jedna – za to dotkliwa – wada. Wszystkie są jednoliniowe i na tyle zwięzłe, a wręcz skrótowe, że ciężko zaangażować się w losy postaci. Jest to tym bardziej dotkliwe zważywszy, że są to historie tragiczne i melancholijne, nastawione na wzbudzenie silnych emocji. Bez trudu mogę wskazać mocne momenty, kiedy to opowiadania dotykają właściwych strun, aczkolwiek w skali całej mangi są to momenty zbyt rzadkie, aby uznać ją za szczególnie udaną. 

Dużą zaletą są za to bardzo udane rysunki – zarówno jeśli chodzi o budujące nastrój kadrowanie, klimatyczne tła, czy precyzyjnie oddane emocje bohaterów. Pod tym względem to jedna z lepszych mang, jakie ostatnio miałem okazję czytać. Pozytywne wrażenie to także zasługa przyjemnie fakturowanej, sztywnej obwoluty.

Opowieści o Białej Księżniczce

Opowieści o Białej Księżniczce to manga specyficzna, skierowana raczej do węższej grupy odbiorców. Wprawdzie tytuł oczarowuje rysunkami i nęci obietnicą interesujących legend, jednakże przedstawiono je zbyt powierzchownie, aby właściwie oddziaływały na wyobraźnię odbiorcy.

 

Opowieści o Białej KsiężniczceOcena: 4,5/10

Seria: Jednotomówki Waneko
Scenariusz:
 CLAMP

Rysunki: CLAMP
Tłumaczenie: Anna Karpiuk
Wydawnictwo: Waneko
Premiera: 13 września 2019

 

 

Say My Name

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.