(Recenzja) Przyjaciel człowieka

Jedenasty już tom – Przyjaciel człowieka – w serii Światy Pilipiuka jest zdecydowanie jednym z ciekawszych. Głównie dlatego, że na przestrzeni czterech historii skupiamy się na konkretnych bohaterach: dobrze nam znanym doktorze Pawle Skurzewskim i młodym znawcy antyków Robercie Stormie. 

Na zbiór złożyły się następujące opowieści: Duchy Poveglii, Przyjaciel człowieka, Inne możliwości i My, bohaterowie. Poza tytułową historią reszta kręci się wokół wspomnianych akapit wcześniej person. Znów znajdujemy się w  międzywojennych czasach i towarzyszymy dwóm odmiennym, ale ciekawym protagonistom. 

Podobnie jak poprzednie tomy, tak i Przyjaciel człowieka podszyty jest nutą fantastyki, która w subtelny sposób przenika do szarej rzeczywistości sprzed lat. W tym tomie Pilipiuk zbytnio nie szarżuje z nadnaturalnym charakterem wydarzeń, a jedynie pobudza wyobraźnię czytelnika. Tyczy się to głównie historii My, bohaterowie, która przedstawia jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu doktora Skurzewskiego, a która skupia się głównie na naukowych faktach. Dosłownym przeciwieństwem są Inne możliwości o mistycznym podłożu, przesiąknięte niewyjaśnionymi zjawiskami (co jak czytelnicy Pilipiuka się domyślają, jest ulubionym tematem autora). Wszystkie jednak utrzymają lekki, nieco humorystyczny styl towarzyszący przygodom bohaterów.

Przyjaciela człowieka czyta się lekko i z niemałym zainteresowaniem, bowiem jego bohaterowie bliżsi są zwykłemu, szaremu człowiekowi. Oczywiście zarówno doktor Skurzewski, jak i Pan Storm niejedno w życiu widzieli i nie raz już otarli się o śmierć. Nadal jednak zachowują spokój i optymizm, a przez to szybko stają się ulubieńcami czytelnika.

Światy Pilipiuka to dla mnie najbardziej wciągająca seria autora, chociaż jego Wampiry z PRL-U (Wampir z MO, Wampir z KC i Wampir z M-3) oraz przygody Jakuba Wędrowycza z pewnością nie są wiele słabsze. Nie mniej z każdym tomem zagłębiamy się w znany świat, lecz pełen nowości i nieprzetartych jeszcze szlaków.

 

Przyjaciel człowiekaOcena: 8/10

Seria: Światy Pilipiuk
Autor:
Andrzej Pilipiuk

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Stron: 400
Premiera: 15 stycznia 2020

 

 

 

Scythe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.