(Recenzja) Rozmowy z seryjnymi mordercami

Wiele osób chcących poznać historie mrożące krew w żyłach, sięga po horrory i thrillery. Czasem wystarczy sięgnąć po “zwykły” reportaż.

Christopher Berry-Dee poświęcił ogrom czasu – zapewne środków również – aby dotrzeć do seryjnych zabójców i mieć możliwość przeprowadzenia z nimi wywiadów. Nie zawsze mu się to udawało. Związana z tym biurokracja oraz potrzebne zgody skutecznie utrudniały zadanie. Bywało też, że więzień rozmyślał się i w ostatniej chwili cofał wcześniejsze przyzwolenie na spotkanie. Mimo to, Berry-Dee zebrał dość materiału, żeby spłodzić kilka książek, które zostaną wydane w tym roku nakładem wydawnictwa Czarna owca. Pierwszą z nich są Rozmowy z seryjnymi mordercami.

Najpierw parę słów o strukturze książki, bo w rzeczy samej jest to reportaż. Autor podzielił Rozmowy… na osiem części, każdą z nich poświęcając konkretnemu zbrodniarzowi lub powiązanej ze sobą grupie zwyrodnialców. Warto zaznaczyć, że pierwotnie książka została opublikowana w 2003 roku, więc wszystkie opisane przypadki dotyczą osób, które swe przestępstwa popełniały chociażby w latach 60. czy 70. ubiegłego wieku.

W każdej z ośmiu części Christopher Berry-Dee trzyma się tego samego wzorca – najpierw cofa się do przeszłości zbrodniarza, czasem wplatając informacje o tym, jak dana kwestia czy wydarzenie zaważyło na późniejszym życiu przestępcy. Trudno jednoznacznie orzec, ile tych informacji było ogólnie dostępnych w momencie powstawania omawianej książki, a ile to efekt pracy i zbierania materiałów u psychologów oraz organów sprawiedliwości. Trzeba oddać autorowi, że zapoznaje czytelników z najważniejszymi faktami i opiera się na opiniach psychologów, kiedy wysnuwa tezy co do wpływu traumy czy molestowań seksualnych na przyszłe skłonności zwyrodnialców.

Berry-Dee nie szczędzi brutalnych szczegółów świadczących o bestialskości morderców, przytacza ich metody, uzmysławia powody, przez które nie zostali oni schwytani wcześniej i krytykuje wymiar sprawiedliwości, niejednokrotnie dopuszczający, aby owi zwyrodnialcy opuścili więzienne mury. Mimo iż Rozmowy… noszą wiele znamion reportażu, autor przejawia pewną skłonność do koloryzowania niektórych fragmentów. Na szczęście nie tyczy się to bezpośrednio faktów, czyli metod przestępstw i ich przyczyn, a raczej mniej istotnych opisów jak np. “Jej jasne włosy o karmelowej barwie opadały gęstymi falami do połowy pleców”. Teoretycznie takie wtręty, świadczące o tym, że Berry-Dee chce się “wyżyć” literacko, nie byłyby niczym zaburzającym lekturę, gdybyśmy wiedzieli, że są przytoczonymi słowami morderców. Tu jednak dochodzimy do największego mankamentu książki.

Nazwanie omawianej pozycji Rozmowami… jest w dużej mierze mylące i podejrzewam, że o tym zadecydowały kwestie marketingowe. Tak naprawdę w książce jest bardzo małych cytatów z rozmów – dosłownie kilkanaście fragmentów na przestrzeni 352 stron. Przez to trudno było wywnioskować ile informacji spośród opisanych wydarzeń, przebiegów morderstw i detali istotnych dla spraw czy obrazu psychologicznego przestępców, faktycznie pozyskano dzięki przeprowadzonym rozmowom. Mnie to rozczarowało.

Omawiana książka to bardziej kronika wydarzeń, przedstawiająca sylwetki i przerażające czyny słynnych morderców. Transkrypcje rozmów to niestety zaledwie parę z 352 stron, co zaważyło na końcowej ocenie. Jeżeli to wam nie przeszkadza i macie mocne nerwy, to Rozmowy… są porządną pozycją, przybliżającą sylwetki bestialskich morderców oraz pobudki, przez które popełniali swoje zbrodnie.

 

rozmowy-z-seryjnymi-mordercamiOcena: 6,5/10

Seria: Rozmowy
Autor: 
Christopher Berry-Dee
Wydawnictwo: Czarna Owca
Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Stron:
352

Premiera: luty 2020

 

 

Say My Name

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.