(Recenzja) Siedmiu Książąt i Tysiącletni Labirynt #1-4

Siedmiu Książąt i Tysiącletni Labirynt to czterotomowa opowieść o Yuanie Juno, uczniu, który pewnego dnia budzi się w kamiennej celi potężnego zamku. Nie jest jednak odosobniony, bo wraz z nim zamknięto inne sławne osobistości cesarstwa: Lawrence Ackroyda, Messiaha Reeda, Titusa Rama, Zana Audubona i Gideona Redfielda. Dopóki nie wybiorą między sobą przyszłego władcy, nie będą mogli opuścić murów zamku – tysiącletniego labiryntu najeżonego pułapkami.

Yu Aikawa stworzyła wyrazistą opowieść, w której główny trzon stanowią relacje między bohaterami. Spośród wybranych mężczyzn każdy jest inny, posiada swoje talenty i unikalny sposób bycia. Autorka poświęca im należytą uwagę, ukazując ich przez pryzmat targających emocji, a także czynów, które rzutują na dalsze wydarzenia. Niemniej poznając kolejnych pretendentów do tronu, pojawia się coraz więcej pytań, a scenę pokrywa sieć intryg. Wiemy, dlaczego pewne osoby są bardziej istotne dla całej próby, ale na potwierdzenie naszych domniemywań musimy poczekać do finałowych scen.

Nic nie jest oczywiste, a przepełniony pułapkami zamek szybko zbiera krwawe żniwo. Siedmiu Książętom blisko więc do trzymającego w napięciu thrillera niż historii o przyjaźni. Nie zabraknie również wielu chwil grozy. Manga ma jednak jeszcze jeden atut, bowiem chociaż powieść przepełniona jest dreszczykiem i niemal każdy bohater walczy o swoje życie, tak nie sposób nie porównać serii z nowoczesną baśnią. Takie połączenie z pewnością na pierwszy rzut oka może wydawać się wydmuszką. Jednak już od drugiego tomu wydarzenia przybierają niespodziany obrót. Co chwila zaskakują nas kolejni bohaterowie, a wraz z nimi napływa coraz więcej pytań. W drugiej części nadal jednak jesteśmy w sferze domysłów, zamiast pułapek i konfliktów. Owe zaostrzają się dopiero w części trzeciej, kiedy to protagoniści powoli dochodzą prawdy. Tom trzeci to mnóstwo oskarżeń i konfliktowych sytuacji. Bohaterowie nie wiedzą, komu mogą ufać i kto spośród nich jest oszustem. Najbardziej emocjonalne wydarzenia autorka zostawia na koniec. Czwarta część jest przez to najbardziej przygnębiająca i nostalgiczna. Bohaterowie stoją przed ciężkimi wyborami i wiedzą, że błędy będą kosztować życie.

Nie bez znaczenia pozostaje klimat, jaki towarzyszy całej historii. Zaczynamy od lekko infantylnych dialogów oraz wielu pytań zdezorientowanych postaci, aby później śledzić prawdziwą krwawą rywalizację. Uwięzieni, ciągle czują śmierć na karku; równocześnie momentami jest humorystycznie, a nawet baśniowo. Nie wiemy tak naprawdę, co wydarzy się za chwilę, ani też kto w danej chwili okaże się zdrajcą. Yu Aikawa i Haruno Atori (rysunki) stworzyły ciekawą i nostalgiczną historię, o przyjaźni, zaufaniu oraz potrzebie wzajemnego zrozumienia.

Haruno Atori zasługuje jeszcze na wyróżnienie ze względu na kreskę i ilustracje. Ciężko nie docenić jej pracy, zwłaszcza że bohaterowie wyglądają fenomenalnie. Podobnie jak dynamika, emocje czy cieniowanie. O wiele mniej jest pełnych całostronicowych kadrów, ale akurat to można ilustratorce wybaczyć.

Siedmiu Książąt i Tysiącletni Labirynt to seria zaskakująco dobra i wciągająca, pomimo że pierwszy tom jest zdecydowanie ospały. Niemniej to jedyny oraz przejściowy minus całej serii. Jeśli tylko popłyniemy z prądem, to nim się obejrzymy, znajdziemy się na rwącym strumieniu, wyboistych emocji, zdrad, knowań, brutalności, a także niezachwianej wiary we wzajemnych towarzyszy. Jeśli ktoś lubi podobne klimaty, warto sięgnąć po Siedmiu Książąt i Tysiącletni Labirynt.

siedmiu-ksiazat-i-tysiacletni-labirynt

Ocena: 7,5/10

Seria: Siedmiu Książąt i Tysiącletni Labirynt
Scenariusz: 
Yu Aikawa

Rysunki: Haruno Atori
Tłumaczenie: Anna Karpiuk
Wydawnictwo: Waneko

 

Scythe

Dziękujemy wydawnictwo Waneko za udostępnienie egzemplarzy do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.