(Recenzja) The Kominsky Method – Sezon 1

Czy starość to właściwy temat do żartów? Chuck Lorre (Teoria wielkiego podrywu, Dwóch i pół) w The Kominsky Method odpowiada na to pytanie twierdząco.

Serial opowiada o dwójce przyjaciół w starszym wieku – Sandym Kominskym (Michael Douglas), prowadzącym szkołę aktorską z pomocą córki, oraz Normanem Newlanderem (Alan Arkin), jego agentem. Ten pierwszy konfrontuje się z przemijającą sławą, drugi ze śmiercią ukochanej żony. Obaj próbują na nowo odnaleźć sens i radość życia.

The Kominsky Method oparty jest na dwóch filarach. Oddając cesarzowi, co cesarskie – fundamentem jest znakomity scenariusz Chucka Lorre’a, który być może porusza temat podeszłego wieku nieprzypadkowo, gdyż sam ma już 67 lat. Tak czy inaczej, kolejne przygody Sandy’ego i Normana są pełne mądrego dowcipu, który jest daleki od trywializacji problemów starszej części społeczeństwa. Jednocześnie bohaterowie muszą stanąć przed decyzjami i kłopotami bliskimi wielu ludziom – niezadowolenie z potomków, rozterki sercowe, kolejni bliscy odchodzący ze świata, choroby czy zaburzenia fizjologiczne i seksualne. Nie ma tu idealizacji jesieni życia jako okresu, gdy można wyciągnąć się na bujanym fotelu i z dumą spoglądać na swą spuściznę. Przeszłość powraca jako zaprzepaszczone szanse, marnotrawione marzenia i alternatywne ścieżki, których finału nigdy się nie pozna. Twórcy zaskakująco pięknie połączyli komizm z powagą poruszanej tematyki.

 

Drugim filarem są aktorzy. Michael Douglas i Alan Arkin nie grają. Oni są Sandym i Normanem od pierwszej minuty, razem tworząc jeden z najlepszych duetów, jaki kiedykolwiek widziałem na ekranie. Nie ma w ich zachowaniach ani odrobiny fałszu, wszelkie – pełne autoironii – dialogi i docinki zdają się uszyte na miarę obsadzonych aktorów, którzy tchnęli życie w serialowych staruszków. Bardzo dobrze ze swych ról wywiązali się także Sarah Baker jako Mindy, córka Sandy’ego, czy Nancy Travis, odgrywająca jego nową miłość.

To bodaj najlepszy serial opowiadający o mierzeniu się z trudnościami podeszłego wieku, a już z pewnością najlepszy wśród tych zabarwionych humorem. Twórcy, na czele z Chuckiem Lorrem, opowiadają niezwykle ciepłą i mądrą, a przy tym niepozbawioną inteligentnego dowcipu historię o relacji dwóch przyjaciół. Brakuje widowisk, które z podobnym wyczuciem poruszałyby trudne tematy, jak właśnie jesień życia, zagubienie w nowoczesnym świecie, utrata bliskich czy własna spuścizna w The Kominsky Method. Czy ten serial ma wady? Tak, odcinki trwają po 20-30 minut i dotychczas wyszło ich tylko szesnaście. Więcej wad nie znalazłem.

 

The Kominsky MethodOcena: 9/10

Reżyser: Chuck Lorre, Andy Tennant, Donald Petrie, Beth McCarthy-Miller
Scenariusz: Chuck Lorre
Obsada: Michael Douglas, Alan Arkin, Nancy Travis, Sarah Baker
Czas projekcji: 2 sezony (każdy 8 odc. po 20-30 min.)

 

 

 

Say My Name

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.