(Recenzja) The Terminator. Sector War

Brian Wood to scenarzysta, który na swoim koncie ma naprawdę wiele świetnych pozycji komiksowych, jak chociażby Briggs Land,  Ludzie Północy czy Aliens – Bunt. Nic więc dziwnego, że z każdym kolejnym jego komiksem oczekiwania rosną. Niestety o ile tegoroczne premiery – Saga europejskaAliens – Resistance i Bunt #2 – były niezłe, tak najnowszy The Terminator. Sector War nie należy do pozycji udanych.

Historia Briana Wooda to akcyjniak z niezajmującą fabułą i mało przekonującymi postaciami. Scenarzysta wrzuca nas w wir pościgu, nie wyjaśniając najważniejszych aspektów opowieści. Sytuacji nie poprawia mała ilość dialogów oraz zobojętniali współpracownicy Lucy Castro – głównej bohaterki, policjantki uciekającej przed androidem. Cały komiks skupia się na dwójce bohaterów, którzy po prostu gonią ulicami Nowego Jorku, demolując wszystko na swojej drodze. To śmiertelna zabawa w ciuciubabkę w amerykańskiej metropolii.

Brakuje głębszego rysu poszczególnych bohaterów czy chociażby połączenia wydarzeń z Sarą Connor, o której dowiadujemy się z blurbu, ale nic więcej z tego nie wynika. Connor jest tu odległym “cieniem”, o której wspomnienie pojawia się dopiero po finałowych scenach. Podobnie Lucy, nie sprawia wrażenia jakby sytuacja – android z przyszłości – ją przerażała. Metalowemu przybyszowi nie szczędzi wybuchów, strzelanin i dramatycznych akcji. Nie oznacza to jednak, że akcja goni akcję, zwrotów fabularnych jest jak na lekarstwo, przy czym najciekawszy pojawia się na końcu, kiedy to pani Castro wywiązuje się z pewnego układu.

Największym plusem jest strona wizualna. Jeff Stokely (ilustracje) i Triona Rarrel (kolory) stworzyli nieco kreskówkową oprawę, łączącą dynamiczne kolory ze scenerią wielkiego miasta. Zamaszysta kreska oraz wyraźne cieniowanie buduje klimat zaśmieconych ulic Nowego Jorku. Jest brudno, niebezpiecznie, a także odpychająco.

Sector War jest niezbyt poruszająca historią, ani tym bardziej ważną cząstką składową uniwersum terminatora. Ot, poboczna (i bardzo podobna do filmowego oryginału) historia o przeciętnej policjantce, która pewnego dnia dowiaduje się, że jej rodzina będzie miała ogromny wpływ na losy ludzkości.

Ocena: 5,5/10

Seria: Terminator
Scenariusz:
Brian Wood

Rysunki: Jeff Stokely
Tłumaczenie: 
Wydawnictwo: Scream Comics
Stron: 96
Premiera: 20 sierpnia 2019

 

Scythe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.