(Recenzja) Siedmioksiąg Grzechu. Tom 1. Spiżowy gniew

Spiżowy gniew to powieść niesamowicie rozbudowana pod względem politycznych przepychanek, wojennych zmagań, czy losów bohaterów. Jedna z nowszych książek Michała Gołkowskiego szybko z w miarę spokojnych politycznych zawirowań, spycha nas w objęcia brutalnej wojny… Wojny, w której tak naprawdę tylko jeden człowiek zdaje się odnajdywać.

Kiedy dzięki poczynaniom Jego Cesarskiej Wysokości Adrezara Cesarstwo Hatwaretu zbliża się ku upragnionemu pokojowi z Messembrią, wydaje się, że już nic lepszego miłościwie panującemu władcy nie może się zdarzyć. Jednak gdy na jego drodze staje Zahred, Człowiek Znikąd, który pragnie jedynie walczyć i służyć pod rozkazami nowego Pana, dla cesarza jest to szansa na wzmocnienie nie tylko polityczne, ale i zbrojne. Ów mężczyzna szybko stawia na nogi gwardię przyboczną, wzmacnia  i zbroi wojsko oraz zdobywa zaufanie… Jednak nie wszystkim się to podoba, a sam wspomniany im wyżej pnie się po szczeblach kariery, tym jeszcze bardziej wydaje się kierować nikomu niezrozumiałymi pobudkami.

Świat poznajemy stopniowo – po pierwszych rozdziałach nie do końca jeszcze wiemy, kto okaże się kluczowy w nadchodzących wydarzeniach, ale z każdym kolejnym historia robi się coraz bardziej klarowna. Michał Gołkowski powoli wprowadza w zamiary głównego protagonisty, pozostawiając ogromną strefę domysłów dla czytelnika. Przybyły znikąd wydaje się mieć dokładny plan działania i niestrudzenie realizuje go małymi krokami. Równocześnie poznajemy szczegółowy obraz funkcjonowania miasta Hatwaret, od biednych do bogatszych dzielnic, warunków politycznych i zbrojnych, aż po dręczące je problemy. W miarę kolejnych informacji krucha granica wstrzymująca konflikt wojenny z Messembrią wydaje się być na tyle delikatna, że w każdej chwili może pęknąć. Stosunki polityczne stanowią zarazem tło dla wszystkich rozgrywających się wydarzeń, również przygód protagonisty, jak i jedną z wiodących osi fabularnych. 

Zawieszona wojna pomiędzy dwoma cesarstwami i wiszące nad nią upragnione (przynajmniej przez jedną stronę konfliktu) widmo pokoju pcha wydarzenia w mało przewidywalnych kierunkach, a już prawie nieodgadnionych, kiedy swoje trzy grosze dorzuca Zahred. Polityczną walkę Gołkowski wykorzystuje do splatania ze sobą losów postaci, tworząc bardziej lub mniej złożone relacje – w ten sposób wprowadza także równie sporą liczbę pobocznych wątków. Wchodzimy na cesarski dwór poznając księcia Tyrsena i księżniczkę Sarsanę, którzy przez całą powieść odgrywają kluczowe role w “szafowej” grze Zahreda.

Nie unika jednak uwadze, że postać Zahreda jest złożona i prawie przez pół książki, pisarz skrywa prawdziwy potencjał protagonisty, potencjał który później w niewyobrażalnym tempie napędza wydarzenia. Bombardowani informacjami po pewnym czasie sami wyciągamy wnioski, rozumiejąc burzliwą naturę Człowieka Znikąd – stratega, polityka i manipulanta. A w miarę jak Zahred realizuje sobie tylko znany plan, jego działania stają się brutalniejsze i bardziej przytłaczające dla reszty postaci. I kiedy wydaje się, że już bardziej negatywnie nie można go ukazać, zdajemy sobie sprawę jak tragiczny jest jego los i piętno, które stanowi zarówno nagrodę, jak i karę.

Podobnie zmiennie wygląda atmosfera powieści. Zaczynamy w dość spokojnych chwilach dla Cesarstwa Hatwaretu, by z każdym rozdziałem śledzić, jak szybko zmieniają się jego losy i to nie na lepsze. Wszystko wydaje się podążać do nieuniknionej zagłady, zbierając za sobą krwawe żniwo, a w miarę jak “leje się krew” historia staje się przytłaczająca i ciężka. Nie można więc zaliczyć jej w szereg lektur lekkich – końcówka jest “mocna” i nie wszystkim przypadnie do gustu… ale jeśli ktoś lubi heroic fantasy z pewnością powieść warta jest przeczytania.

 

Ocena: 8,0/10

Seria: Polskie Fantasy
Pod-seria: 
Siedmioksiąg Grzechu
Tom: 1. Spiżowy gniew
Autor: Michał Gołkowski
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Stron: 496
Premiera: 14 marca 2018

 

 

Scythe

 

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.