(Unboxing) The Godfather: Imperium Corleone

Ojciec Chrzestny to pozycja od lat uznawana za kultową, niezależnie czy mowa o filmie, czy też literackim pierwowzorze. A teraz za sprawą gry planszowej wydanej przez Portal Games mamy okazję wcielić się w mafijnego bossa. Postawmy więc sobie kluczowe pytanie – co zawiera pudełko z The Godfather: Imperium Corleone?

Od pierwszej chwili całość prezentuje się wyjątkowo okazale. Wysokie, duże pudełko, przyjemnie ciąży w dłoniach, a wierzchnia grafika przedstawiająca (oczywiście) Dona Corleone utwierdza w przekonaniu, że czeka nas przednia zabawa.

P70805-150542

Wydawnictwo Portal Games jak zwykle wykonało kawał świetnej pracy. Po otwarciu czeka na nas dość sporo elementów wysokiej klasy:

 • główna plansza do gry, przedstawiająca Nowy York
 • gruba instrukcja + skrót zasad
 • 5 metalowych walizeczek
 • 120 kart banknotów (o nominałach 1$, 2$, 3$, 5$)
 • 44 karty zleceń od Dona Corleone
 • 18 kart sojuszników (po 6 dla każdego z  aktów)
 • 32 karty nielegalnych towarów (Broń, Zapłata Za Morderstwo, Alkohol, Narkotyk)
 • 12 kafli przedsiębiorstw (8 niebieskich, 4 czerwone)
 • 45 różnokolorowych żetonów kontroli (po jednym kolorze dla każdej z pięciu rodzin)
 • 34 figurki, w tym Dona Vita Corleone
 • 1 plastikowy znacznik głowy konia
 • 1 plastikowy znacznik radiowozu

Wszystkie wyżej wymienione rzeczy są posegregowane w odpowiednich plastikowych formach. Należy jedynie zachować ostrożność przy wyjmowaniu figurek, są umieszczone piętrowo i łatwo jedną zahaczyć o drugą.

 

Unboxing TGF 2

Instrukcja to obszerna książeczka zawierająca zarys fabularny, poszczególne etapy rozgrywki oraz inne ważne uwagi dotyczące The Godfather: Imperium Corleone, oczywiście wszystko wzbogacone świetnymi rysunkami i ilustracjami. Na ostatniej stronie umieszczony został “skrót zasad”, ale mechanika jest na tyle przystępna, że nie będziemy za często do niego zaglądać.

 

Unboxing TGF 4 2

Przyjemnie dla oka prezentuje się plansza przedstawiająca Nowy Jork. W głównej części zaznaczono siedem dzielnic, w których o wpływy będą walczyć wszystkie mafijne rodziny. Ponadto mamy przygotowane pola na znaczniki akcji, tur i miejsca na karty sojuszników i zleceń. Wszystko jest dość dobrze opisane, łącznie z zaznaczeniem pól używanych w rozgrywce dla większej liczby graczy.

Unboxing TGF 8

Kolejnym elementem są kafelki przedsiębiorstw. Awers przedstawia klimatyczną grafikę prezentującą dwa rodzaje działalności, u dołu legalną, u góry nielegalną.

Unboxing TGF 6

Z kolei rewersy  prezentują jedną z uliczek w Nowym Jorku.

Unboxing TGF 7

I chyba najbardziej pożądany element w pudełku, czyli nieduże metalowe walizeczki. Łącznie mamy ich pięć, po jednej dla każdej z rodzin. Wyglądem wiernie przypominają te z lat siedemdziesiątych. Solidnie wykonane są świetnym dodatkiem, podnoszącym klimat podczas rozgrywki.

P70805-152055

Unboxing TGF 9

Karty niestety prezentują się już mniej okazale. Przede wszystkim nie ma na nich różnorodności. Pieniądze – cztery nominały wzorowane na dolarach amerykańskich. Zaś jeśli chodzi o karty zleceń, no cóż, różnią się jedynie kolorem, na każdej z 44 mamy grafikę Dona Corleone. Nieco lepiej prezentują się karty sojuszników, tutaj akurat postarano się o większą różnorodność. Wszystkie są za to bardzo czytelne.

P70805-152147

Z plastikowych elementów grę wyposażono w znaczniki kontroli terytoriów (dzielnic). Ośmiokątne żetony zaprojektowano tak, aby można było układać je piętrowo. W prawidłowej grze będzie miało to niebagatelne znaczenie.

P70805-152332

I ostatnimi elementami, które cieszą oko jest zbiór 36 plastikowych figurek. Wyróżnić możemy tutaj znacznik gracza, czyli monetę z głową konia, samochód będący znacznikiem akcji oraz cztery główne figury – Dona Corleone i trzech sojuszników: Burmistrza, Komisarza policji, Szefa związków. Poza tym na każdą z pięciu rodzin przypada sześciu jej członków: 3 gangsterów, Don, doradca/czyni, dziedzic/czka.

P70805-153506

P70805-152824

Zarówno przed otwarciem, jak i po otwarciu The Godfather: Imperium Corleone robi naprawdę świetne wrażenie. Solidne elementy, świetne grafiki w wykonaniu Karola Kopinskiego i wyprofilowana wypraska, aby całość nie musiała przewracać się luzem w pudełku. Wizualnie prezentuje się niezwykle okazale. A już niedługo przekonacie się, czy to samo można powiedzieć o rozgrywce.

Mechanika: Eric M. Lang
Ilustracje: Karol Kopinski
Liczba graczy: 2-5
Wydawca: Portal Games

 

 

Scythe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.