(Top 10) Najlepsze komiksy 2019 roku

Oferta wydawnictw komiksowych rozrasta się z każdym rokiem, a czytelnicy mogą przebierać w ogromnej liczbie tytułów i prawdopodobnie każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Postanowiliśmy wytypować swoje ulubione tytuły wydane w zeszłym roku.

Oczywiście nie wszystkie nowości udało się przeczytać, a też kilka innych nie zmieściło się do poniższego zestawienia. Dlatego gwoli zadośćuczynienia parę wzmianek honorowych. 

Say My Name: W swoich typach nie uwzględniłem nowych wydań Trylogii Nikopola i Dallas Barr, jako że obie pozycje były już wcześniej publikowane w niemal takich samych wersjach. Duże wrażenie wywarły na mnie także nastrojowy horror Żyjąca śmierć od Scream Comics, Audubon: Na skrzydłach świata wydawnictwa Marginesy. Na lekturę wciąż czekają m.in. Doom Patrol, Promethea, Fale, IAN, Donżon oraz nowe tomy Bajki na końcu świata.

Scythe: U mnie na uwagę czeka Spider-Man od Todda McFarlane’a, a także kilka pozycji ze Scream Comics, zwłaszcza nowy Bouncer #1-7. Pozostaje też do nadrobienia seria Astonishing X-Men od Mucha Comics. Liczę, że będzie tak dobra jak Uncanny X-Force. Również na Egmont i Amazing Spider Man. Spisek klonów zabrakło czasu.

Okiem Say My Name

Miejsce 10. Halloween Blues

Tak po prawdzie to seria Mythica i Zbigniewa Kasprzaka gościła już na polskim rynku dekadę temu, ale w 2019 roku Egmont postanowił wznowić integral. I była to bardzo dobra decyzja. Wewnątrz znajduje się siedem oddzielnych opowiadań połączonych osobą głównego bohatera Forestera Hilla oraz czasami towarzyszącym mu duchem zamordowanej żony Dany Anderson. Mimo oczyszczenia z zarzutów Hill wcale nie jest pewny, czy to nie on sam odpowiada za śmierć małżonki, a w międzyczasie rozwiązuje jeszcze kilka innych zagadek. Porządny kryminał w starym stylu, gdzie zagadkę rozwikłuje się przez szereg rozmów, dedukcję i poszukiwanie motywów zbrodni.

Miejsce 9. Brom

Brom-1

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2019 roku Unka Odya zupełnie zasłużenie zdobyła nagrodę za najlepszy polski komiks roku. Na ogół nie jestem fanem bardziej młodzieżowych pozycji, bo za wielu autorów w pewnym momencie skręca w kierunku dziecięcych odbiorców albo odwrotnie – w stronę dorosłego audytorium. Unce Odyi udało się jednak tak poprowadzić opowieść o Bromie i nadnaturalnych elementach pojawiających się w dobrze nam znanej rzeczywistości, że w komiks z przyjemnością zagłębią się tak młodsi czytelnicy, jak i dużo bardziej wiekowi odbiorcy. No i jeszcze ta miękka, świetna kreska!

Miejsce 8. Royal City #2-3

Ostatnie kilkanaście miesięcy przyniosło prawdziwy wysyp polskich wydań komiksów Jeffa Lemire’a, lecz spośród nich to właśnie obraz rozbitej rodziny w Royal City uważam za najmocniejszy twór Kanadyjczyka. Kreska nie jest zbyt urodziwa, ale emocjonalna opowieść o rodzinie Pyke, którą niegdyś dotknęła olbrzymia tragedia, zapewnia mnóstwo wrażeń. Komiks to przygnębiający, niemniej godny polecenia każdej osobie szukającej historii skupionych na relacjach postaci i zagłębiających się w ich psychikę.

Miejsce 7. Chew #10-12

W 2019 roku końca doczekała się moja ulubiona, humorystyczna seria, czyli Chew od Muchy Comics. Przez kilkanaście tomów historie o cybopacie odbierającym mentalne wrażenia z wszystkiego co je, bawiła mnie nieustannie. Ostatnie tomy nie były wprawdzie najlepszymi, ale i tak trzymały dobry poziom i prezentowały równie absurdalny humor, co pierwsze części. Na horyzoncie malują się już spin-offy i obyśmy doczekali się ich polskich wersji.

Miejsce 6. Goon #2

the-goon-2Komiksy o Zbirze i jego kumplu Frankym z pewnością nie trafią do każdego, ponieważ Eric Powell nie stosuje autocenzury i wyśmiewa wszystko, co się tylko da, balansując na granicy dobrego smaku. Proste i zabawne opowiadania o kwadratoszczękim Zbirze rywalizującym o wpływy w mieście z zombie mają jednak czar, któremu łatwo ulec. W dodatku drugi album zbiorczy (z czterech, jakie ma liczyć cała seria) zawiera nawet krótkie opowiadanie utrzymane w klimacie komiksu oraz przede wszystkim rozdział Chinatown, w którym Powell udowodnił, że nawet w tak pokręconym sztafażu potrafi stworzyć opowieść poruszającą czytelnika, za co zresztą otrzymał nagrodę Eisnera.

Miejsce 5. Criminal #1-2

Co by nie pisać, Ed Brubaker i Sean Phillips znają się na kryminałach i właściwie wszystko co dotychczas stworzyli, mogę polecić z czystym sumieniem. W ubiegłym roku Mucha Comics sięgnęła po bodaj najbardziej znaną serię duetu i obyło się bez zaskoczeń. Criminal to świetny kryminał utrzymany w gęstym klimacie, jaki tworzą duszne bary, przekupni gliniarze, przestępcy z własnym kodeksem honorowym i oczywiście femme fatale. Poszczególne opowieści z Criminala i pobocznych projektów (jak wydany przez Muchę i również godny polecenia Wszyscy moi bohaterowie to ćpuny) przeplatają się ze sobą. Pojawiają się w nich te same miejsca i postacie, odmalowując krajobraz przestępczego podziemia. Mocny klimat, świetne postacie i dialogi. Czego chcieć więcej?

Miejsce 4. Aama #1-2

Komiks, który na pierwszy rzut oka zdaje się mieć banalną fabułę, a już po kilkunastu stronach to właśnie fabuła okazuje się jego najmocniejszą stroną. Co tu dużo pisać, o świecie nie dowiadujemy się wiele, ale Frederik Peeters doskonale radzi sobie kreśleniem wyrazistych charakterów i tworzeniem relacji między bohaterami. To wszystko w sztafażu porządnej fantastyki naukowej z wyprawami na odległe planety, badaniami i tajemniczymi substancjami w tle. Seria niedługa, bo raptem czterotomowa (wydawnictwo Kurc pracuje już nad trzecią częścią), za to obowiązkowa dla każdego fana fantastyki naukowej.

Miejsce 3. Tyler Cross #03: Miami

tyler-cross-3-miamiMało który komiks z tak dobrym skutkiem bawi się ogranymi schematami, co Tyler Cross. W topce ląduje część trzecia tylko ze względu na datę wydania, bo szczerze zachęcam do sięgnięcia po całą serię. Kreskówkowe rysunki mogą budzić mylne skojarzenia z ugrzecznioną historią kryminalną, ale nic z tych rzeczy. To brutalna i niezwykle wciągająca opowieść gangsterska, w której hardy i mrukliwy Cross mierzy się z innymi bandziorami i wymiarem sprawiedliwości, dbając o własne interesy. Bardzo dobrze poprowadzona narracja i charakterystyczni bohaterowie zapewniają mnóstwo wrażeń, a Fabien Nury dba, aby Tyler Cross ciągle pchał się w nowe kłopoty.

Miejsce 2. Usagi Yojimbo Saga #1-4

Seria Stana Sakaia ponownie gości na polskim rynku, ale po raz pierwszy w wydaniach zbiorczych, które nie dość, że łączą materiały z aż trzech tomów, to jeszcze zawierają teksty o inspiracjach i źródłach, jakie posłużyły autorowi w procesie twórczym. W efekcie w każdym wydaniu zbiorczym mieści się około 600 stron komiksu o przygodach długouchego samuraja. Nie dajcie się zwieść pozorom, antropomorfizacja bohaterów wcale nie oznacza opowieści dla dzieci, choć i one będą się przy Usagim świetnie bawić, zwłaszcza że przemoc jest subtelnie pokazana. To, co jednak robi największe wrażenie, to silne osadzenie fabuły w kulturze i legendach feudalnej Japonii. Pojedyncze opowiadania nieustannie przeplatają się z głównym wątkiem, tworząc niezwykły cykl, trzymający bardzo wysoki poziom.

Miejsce 1. Kaczogród. Carl Barks oraz Wujek Sknerus i Kaczor Donald

Wprawdzie pierwsze tomy serii Kaczogród – w której prezentowany jest dorobek Carla Barksa, najsłynniejszego twórcy historii z kaczorkami – wyszedł jeszcze w 2018 roku, to 2019 przyniósł kolejne części i rozpoczęcie drugiej serii poświęconej dziełom duchowego spadkobiercy Barksa, czyli Dona Rosy. W każdym tomie dostajemy ponad 200 stron świetnych komiksów, które mimo upływu lat nadal bawią i mają niepowtarzalny urok. Pomysłowość obu twórców, niczym nieskrępowane przygody, gagi i odwołania historyczne (te akurat tylko w komiksach Rosy) wciąż zaskakują i są w tym samym stopniu warte przypomnienia starszym czytelnikom, co zaprezentowania młodszemu pokoleniu.

 

Okiem Scythe

Miejsce 10. X-O Manowar #2: Generał

X-O-Manowar-2Chociaż pozycji superbohaterskich przewija się u mnie aż nadto, tak X-O Manowar Matta Kindta mnie zaskoczył, chociaż największe wrażenie zrobiły ilustracje Tomasa Giorelloa. Rysownik świetnie poradził sobie z dynamiką walki i akcją, nadając Arickowi z Dacji wyrazisty charakter oraz ponadprzeciętne zdolności. Owszem drugi tom jest nieco słabszy niż pierwszy, niemniej prezentuje się bardzo dobrze i z czystym sumieniem polecam całą serię.

Miejsce 9. Ballada o Halo Jones

Ballada w tytule została umieszczona nieprzypadkowo. Historia, jaką opowiada nam Alan Moore, rozwija się niespiesznie, powoli i w części pierwszej ma wszelkie szanse zmęczyć czytelnika nie tylko tempem, ale także wrzuceniem odbiorcy na głęboką wodę. Moore nie stara się tłumaczyć reguł rządzących światem w przyszłości to my sami musimy wyłuskiwać cenne informacje. W drugiej części fabuła nabiera rozpędu, zaczyna przeistaczać się w antywojenną fantastykę naukową z kilkoma naprawdę mocnymi scenami. Losy kobiet idących na wojnę zostały ciekawie zobrazowane, bez pompatycznego zacięcia i heroicznych czynów, za to Moore pokazał nam brud wojny i wpływ na psychikę żołnierzy. Są zasadzki, nastoletni żołnierze, przyjaźnie, krew i łzy. Dodam, że jest to drugie wydanie tego komiksu w Polsce, ale pierwsze w kolorze. I napiszę tyle  grafiki są znakomite i tworzą nieziemski klimat.

Miejsce 8. Audubon. Na skrzydłach świata

Audubon-na-skrzydlach-swiataKomiks to coraz bardziej doceniane medium. A dowodem tego jest Audubon. Na skrzydłach świata, komiksowa biografia Johna Jamesa Audubona, który wyruszył na niezwykłą ornitologiczną wyprawę. Pokazuje kolejne etapy podróży biologa w sposób zrozumiały i przystępny nawet dzieciom. Poza tym Fabien Grolleau (scenariusz) oraz Jérémie Royer (ilustracje) zawarli w niej cały bagaż emocjonalny, jaki naukowiec niósł przez swoje życie problemy finansowe, rozłąka z żoną, dzieci dorastające bez ojca, czy niezwykłe znajomości, bieda i osamotnienie. Na skrzydłach świata to emocjonująca opowieść o człowieku ogarniętym pasją w stopniu szaleńczym.

Miejsce 7. Brom

Brom-1Polski komiks ma się coraz lepiej, czego dowodem jest Brom Unki Odyi. Zaprezentowana historia  to połączenie młodzieżowej opowieści z elementami fantastyki. Przy czym jest to opowieść, która spodoba się tak młodszym, jak i starszym czytelnikom. Unka świetnie balansuje pomiędzy lekkim młodzieżowym humorem, a nieco poważniejszymi wydarzeniami. Czyta się to świetnie i jedyna wada to to, że na kolejną część trochę jeszcze poczekamy.

Miejsce 6. Jaś Ciekawski #2: Podróż przez dżunglę

Przygody Jasia Ciekawskiego to świetna i równocześnie nietypowa seria, która bawi wizualnie. Komiks bowiem trzeba oglądać przez okulary 3D, które nadają efekt głębi ilustracjom. Jeśli ktoś lubi nieme komiksy, a zarazem nie boi się spróbować czegoś nietypowego, to powinien sięgnąć po Jasia Ciekawskiego. Efekt jest nieziemski, a i fabularnie komiks daje radę.

Miejsce 5. Badaczka mitycznych bestii

badaczka-mitycznych-bestiiNa piątym miejscu manga, jedna z lepszych oraz bardziej przejmujących historii fantasy, jaką miałam okazję czytać. Opowiada o poświęceniu, potrzebie zrozumienia, a także bliskości z drugą osobą. Jest to opowieść o Ferryerze, wędrującej badaczce mitycznych bestii, która razem z Władcą Ciemności Kuushuną Tratyni (mityczną bestią) i nietoperzem Toro, przemierza kolejne wioski i miasta, badając incydenty związane z mitycznymi stworami. Ważna jest tu jednak relacja między dwójką bohaterów, to jak się rozwija i przeradza w silne przywiązanie.

Miejsce 4. Huck. Prawdziwy Amerykanin

Huck-Prawdziwy-AmerykaninChyba nic tak nie poprawia humoru, jak dobra historia superbohaterska od Marka Millara. Amerykański twórca wielokrotnie udowadniał, że miewa świetne pomysły, które często, jak Huck, przeradzają się w jeszcze lepsze historie. A na czym polega fonemem? Przede wszystkim Millar inspiracje czerpie z bardziej przyziemnego świata. Jego herosi są bliżsi zwykłym obywatelom i szaremu Kowalskiemu, przez co prawie każdy może się z nimi utożsamiać. Tak było w Starlight, Kick-Assie, czy Kingsmanie. I teraz w Hucku, gdzie główny bohater to wiejski chłopak, każdego dnia wykonujący jeden mały, ale dobry uczynek skosi trawnik, znajdzie zagubiona rzecz, zrobi za kogoś zakupy. I nie tylko to!

Miejsce 3. Predator. Łowcy #1-2

Oczywiście w zestawieniu nie mogło zabraknąć Predatora od Scream Comics. O ile pierwsza część była dość przeciętna, o tyle drugi tom jest nieporównywanie lepszy zarówno fabularnie, jak i rysunkowo. Chris Warner odpowiedzialny za scenariusz i Agustin Padilla ilustracje znacznie przyśpieszyli opowieść, wprowadzili wiele nowych wątków także na płaszczyźnie politycznej, a bohaterowie otrzymali możliwość rehabilitacji po wydarzeniach z jedynki. Podobnie na plus wypadła strona rysunkowa, która jest widowiskowa, dynamiczna i przyciąga oko. Padilla świetnie ukazał dzikość Predatorów, nadając im pierwotny wygląd drapieżników.

Miejsce 2. Najemnik #3: Próby

Najemnik-3-ProbyObecnie trudno znaleźć mi bardziej artystyczną oprawę graficzną, niż ta Vicente’a Segrellesa w Najemniku. Scenarzysta, a zarazem ilustrator, do perfekcji opanował technikę malowania olejami, przez co jego plansze są niezwykle wyraziste, soczyste i pełne świetnie przechodzących barw. W dodatku autor nie szczędzi w swoich pracach panoram oraz rozległych widoków, które prezentują się równie zadowalająco dla oka. Sam Segrelles w komentarzach (na końcu każdego tomu) dzieli się swoim doświadczeniem oraz opowiada o etapach, w jakich powstawało najsłynniejsze jego dzieło. Końcem 2019 roku pojawił się czwarty tom Ofiara. Seria oryginalnie liczy jednak ich 12 i mam nadzieję, że Wydawnictwo Kurc wyda wszystkie.

Miejsce 1. Dracula

Dracula-KBOOMChyba nie ma fanów horroru, którzy nie słyszeli o Draculi Francisa Forda Coppoli z 1992 roku. I w tym roku wydawnictwo KBOOM postanowiło wydać komiks wiernie odwzorowujący historię filmową, której narysowaniem zajął się Mike Mignola. Podobnie jak film, wersja obrazkowa stanowi obraz przerażającej, artystycznej wizji Coppoli, w której gra świateł, dwuznaczne sceny oraz wydarzenia, mieszały się z upiorami. Komiks jest po prostu świetny i jeśli ktoś widział film, niezaprzeczalnie musi przeczytać również komiks. Mignola wykonał tu kawał świetnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.