(Top 5) Najlepsze książki 2019 roku

Każdego roku setki tytułów trafiają na księgarniane półki i nie sposób poznać wszystkie nowości, a wśród wydawanych pozycji są jeszcze wznowienia oraz odświeżone edycje. Dlatego poniższe zestawienie to zupełnie subiektywne TOP 5 książek opublikowanych w 2019 roku, z jakimi mieliśmy do czynienia.

Okiem Say My Name:

komuda-jacek-westerplatteMiejsce 5. Jacek Komuda, Westerplatte

Literacko znalazłbym ciekawsze – i trudniejsze w odbiorze – powieści Jacka Komudy, ale w ostatnim dziele polski autor zaskoczył mnie bezkompromisowym podejściem do niektórych osób i wydarzeń kluczowych dla starć o Westerplatte. To precyzyjny zapis zmagań zakończonych złożeniem broni przez polskich obrońców. Mocny i emocjonujący, nawet jeśli historia na ogół nie leży w kręgach naszych zainteresowań.

 

star-wars-trylogia-ThrawnaMiejsce 4. Timothy Zahn, Gwiezdne wojny. Trylogia Thrawna

Tym razem małe oszustwo, bo nie jedna książka, a od razu cała trylogia. Za to warta uwagi zarówno tych zawiedzionych najnowszą filmową sagę Gwiezdnych Wojen, jak i osób chcących zapoznać się z jednym z najsłynniejszych i najbogatszych uniwersów. Jest tu wszystko, od Mocy i Skywalkerów, przez inne znane postacie, wyrazistego antagonistę, aż po politykę, przyjaźń i przygodę.

 

Syreny-z-tytanaMiejsce 3. Kurt Vonnegut, Syreny z Tytana

Powieść w wielu momentach dziwaczna, wyrywająca się z objęć schematów, trudna w odbiorze i wymagająca skupienia, ale też rekompensująca te niedogodności intelektualną pożywką, nieskrępowaną satyrą i atrakcyjnym językiem mieszającym naukowe terminy z mową potoczną, co uwidacznia się tak w opisach, jak i warstwie dialogowej. Poza tym jedno ukończenie nie pozwala poznać całego bogactwa treści. I z tych właśnie względów w zestawieniu znalazły się Syreny z Tytana, a nie Rzeźnia numer pięć będąca bodaj najsłynniejszą powieścią Kurta Vonneguta. 

 

non-stop-brian-aldissMiejsce 2. Brian W. Aldiss, Non stop

Plemiona ludzkie zamieszkujące pokłady ogromnego statku mimowolnie odbywającego podróż w przestrzeni kosmicznej? Czemu nie. Brian W. Aldiss niespiesznie odkrywa karty, nie szafuje dynamicznymi scenami, za to dba o przygnębiającą atmosferę zaszczucia w wąskich korytarzach od pierwszej strony do interesującego finału. Powieść, którą równie trudno mi opisać, co oderwać się od niej przy pierwszym podejściu.

 

 

kwiaty-dla-algernonaMiejsce 1. Daniel Keyes, Kwiaty dla Algernona

Trzydziestodwuletni Charlie Gordon, cierpiący na upośledzenie umysłowe, przechodzi kurację mającą podnieść jego poziom inteligencji. W tym celu poddaje się metodzie, która odniosła sukces u myszy imieniem Algernon. Całą historię śledzimy za pomocą zapisków z dziennika Charliego, zagłębiając się w psychikę postaci i wyraźnie obserwując wszelkie zmiany, również te w interpretacji wspomnień i zachowań innych ludzi. To sporządzone prostym językiem, ponadczasowe oraz poruszające studium psychiki człowieka, który nawet nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo krzywdzą go ludzie oraz jak on mógł krzywdzić innych.

 

Okiem Scythe:

dzikie-dziecko-milosci-dora-wilkMiejsce 5. Aneta Jadowska, Dzikie dziecko miłości

Na piątym miejscu coś dla lubiących lżejszą fantastykę, a dokładniej urban fantasy. Dzikie Dziecko Miłości to powieść, która skupia się między innymi na Dorze Wilk, namiestniczce Thornu. Aneta Jadowska po raz kolejny pokazała, że urban fantasy w jej wykonaniu to ciekawe pomysły, świetnie zarysowani bohaterowie, kryminalne zagadki oraz wartka akcja połączona ze świetnym humorem. Czytanie kolejnych przygód upartej i piekielnie inteligentnej Dory Wilk to czysta zabawa, a także świetne odprężenie.

 

Miejsce 4. Nicholas Eames, Krwawa Róża

Nicholas Eames wbił się na polski rynek świetną powieścią Królowie Wyldu, pierwszą z serii Sagi. Fantasy z niesamowicie bogatym światem, ciekawymi bohaterami i dużą dawką humoru, emocji oraz nostalgii. Nie inaczej jest z częścią drugą, czyli Krwawą Różą, gdzie ponownie trafiamy do tego magicznego uniwersum. Saga to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników fantasy.

 

serce-lodu-arkady-saulski

 

Miejsce 3. Arkady Saulski, Serce z Lodu

Seria Polskie fantasy niezaprzeczalnie podbija nasz rynek. Jest krwawa, często brutalna i pełna wyrazistych bohaterów. Serce Lodu Arkady Saulskiego to świetny pomysł, który udał się przekuć w porywającą historię. Powieść skupia się wokół księdza Setha oraz byłego żołnierza Erina Barinora, którzy wyruszają na Południe Karhanu krainy barbarzyńców skutej lodem. I dopiero tam przekonują się co znaczy demoniczna magia, krwawe potyczki, a także niewytłumaczalne zjawiska.

 

 

aleja-potepienia-roger-zelazny-wypowiem-sieMiejsce 2. Roger Zelazny, Aleja potępienia

Powieść Rogera Zelaznego to ponadczasowa, wciąż przejmująca wizja postapokalipsy w stylu Kantyczki dla Leibowitza czy Mad Maxa. Wyjałowiona ziemia, bezkresne pustynie i anomalie pogodowe to wizytówka najtrudniejszej oraz najniebezpieczniejszej drogi łączącej Los Angeles z Bostonem. Tylko nieliczni odważyli się na nią wjechać, a jeszcze mniej z niej wróciło. Jednym z nich jest Hell Tanner, który w ramach darowania kary więzienia, musi jako kurier dostarczyć lek do Bostonu.

 

zimowe-nawiedzenie-dan-simmonsMiejsce 1. Dan Simmons, Zimowe nawiedzenie

To dowód na umiejętności i pomysły Dana Simmonsa. Pierwsza część pt. Letnia noc była świetna, ale to Zimowe nawiedzenie jest przeznaczone dla dojrzałego czytelnika. Mroczne i przygnębiające obnaża przed czytelnikiem “demony” dorosłego już Dale’a Stewarta. Równocześnie Simmons nie robi z powieści dramatu porzuconego przez żonę i kochankę pięćdziesięciolatka, a pełen niespodzianek thriller, w którym jawa miesza się z rzeczywistością. Szaleństwo głównego bohatera jest równie namacalne, jak gęsta atmosfera panująca w Elm Haven.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.