(Publicystyka) “Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność”. Czyli początki Spider-Mana

Chociaż Spider-Mana kojarzą wszyscy, zarówno ci co się nim nie interesują, jak i ci co się interesują przesadnie, to nie wszyscy wiedzą, kiedy dokładnie ów bohater pojawił się na stronach komiksu. Oczywiście mowa tutaj o młodszym czytelniku, bo starszym, w tym znającym zeszytówki komiksowe od TM-Semic, z pewnością owa informacja nie jest obca.

Sama osobiście przygodę ze Spider-Manem zaczynałam od albumów z cyklu Dobry Komiks i Spider-Man Spectacular, które do tej pory trzymam schowane i zafoliowane w komiksowej kolekcji. Oczywiście z czasem zaczęłam interesować się starszymi wydaniami komiksowymi, które zdążyły się już nie tylko ukazać w naszym rodzimym kraju, ale i zostać wyłącznie na rynku wtórnym. Ostatnimi czasy jednak w ramach wycieczek po antykwariatach i Targach książki zbieram co ważniejsze numery – ale o tym mam nadzieję napisać innym razem.

Kiedy świat 7 lipca za sprawą amerykańskiego serwisu prasowego The Hollywood Reporter, obiegła wieść o śmierci Steve’a Ditko, nagle zaczęły pojawiać się wiadomości o pierwszym komiksie, w których debiutował Pajęczak, dziś jeden z flagowych superbohaterów Marvela, zarówno na ekranie, jak i w kolorowych zeszytach. Warto więc napisać o tym osławionym komiksie kilka słów… ale zacznijmy od początku, czyli od autorów.

Steve Ditko urodził się w stanie Pensylwania, mieście Johnstown. Zmarł 29 czerwca 2018 roku. W latach 50-dziesiątych, a dokładniej w 1955 roku rozpoczął współpracę ze Stanem Lee, w wyniku której dziś możemy podziwiać m.in. Spider-Mana. Stan Lee, który również miał swój udział w tworzeniu przygód Pajęczaka (ale i nie tylko – spod jego ręki powstał : Hulk, Iron Man czy Thor), do dziś jest jedną z ikon sceny komiksowej. Z tych dwóch panów, zapewne lepiej kojarzycie Stana Lee. I nie jest to niczym dziwnym, ponieważ często udziela się w mediach oraz (ciekawostka, o której wiedzą fani filmowego Uniwersum Marvela) gościnnie pojawia się we filmach Marvel Studios. Są to co prawda dosłownie kilkunastosekundowe sceny, ale zawsze wywołują u mnie wielki uśmiech, jak zapewne u każdego maniaka komiksowego.

A więc, kiedy narodził się Spider-Man?

Człowiek Pająk, Pajęczak, Spidey (czy jak tam jeszcze przywykliście go nazywać) po raz pierwszy zadebiutował w Ameryce na łamach zeszytu komiksowego Amazing Fantasy (vol.1) #15, który na sklepowe półki trafi 10 sierpnia 1962 roku. Był to ostatni, piętnasty zeszyt komiksowy przypisany do serii Amazing Adult Fantasy (1961-1962) autorstwa Stana Lee i Steve Ditko. Ze względu na dystrybucję cyfrową wiele komiksów z tamtego okresu zostało poprawionych i można je znaleźć dzisiaj w odnowionej szacie na oficjalnej stronie Marvela.

Wracając jednak do Amazing Fantasy. To w nim mogliśmy poznać cichego, wyszydzanego w college’u wstydliwego chłopaka Petera Parkera, mieszkającego z ciocią May i wujkiem Benem, a któremu los, w postaci radioaktywnego pająka przekazał dar niezwykłej siły, szybkości, zręczności i intuicji, słowem Pajęcze moce. Tutaj scenariusz Stana Lee i rysunki Steve Ditko przybrały postać głębokiej historii z morałem, gdzie nieśmiały nastolatek został obdarzony “losem szczęścia” jak i ogromną odpowiedzialnością wiążącą się z posiadaniem supermocy. Słynne motto “Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność”, zna każdy dzieciak, który kiedykolwiek sięgnął po Spider-Mana. Oczywiście wszyscy wiemy także, że Peter Parker, aby zrozumieć swoje powołanie doświadczył tragedii w postaci śmierci wujka Bena, cios był tym bardziej dotkliwy ponieważ niejako mógł temu zapobiec. Wstrząsająca, smutna i przygnębiająca opowieść spotkała się z sympatią czytelników i tym samym rok później wyniosła Pajęczaka do osobnej, pierwszej serii komiksowej, w której stał się on głównym bohaterem – The Amazing Spider-Man, ostatecznie liczącej 38 zeszytów.

Poniżej okładka The Amazing Spider-Man #1:

I teraz najważniejsza rzecz, czyli gdzie możemy znaleźć Amazing Fantasy (vol.1) #15?

Oczywiście dystrybucję cyfrową dalej prowadzi Marvel, ale w Polsce ten epizod również zdążył już się rozgościć, z tym że wyłącznie na łamach wydań zbiorczych. Do najnowszych należy pierwszy tom wydany w serii Superbohaterowie MarvelaSpider-Man, a dokładniej w styczniu 2017 roku od wydawnictwa Hachette. Obszerne tomiszcze oczywiście poza AF #15 zawiera także inne historie Człowieka Pająka: Amazing Spider-Man Annual #1Amazing Spider-Man (Vol. 2) #57-58 i #500-502

Także nakładem tego wydawcy trzy lata wcześniej pojawił się #68 album w cyklu Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, zatytułowany Początki Marvela: Lata Sześćdziesiąte.

Z kolei najwcześniej w Polsce, bo już w 2006 roku na sklepowe półki trafił czarno-biały 528 stronicowy album w serii Essential The Amazing Spider-Man #1, który przyniósł ze sobą zarówno debiut Spider-Mana, jak i kolejnych 20 zeszytów pierwszej serii o Pająku The Amazing Spider-Man. W tamtym okresie ogromne tomiszcze od Mandragoray pozwoliło poznać genezę Spider-Mana i było jedną z najlepszych rzeczy jakie mogły spotkać fanów Petera Parkera.

Skoro już wiecie, gdzie szukać pierwszego zeszytu ze Spider-Manem, to gorąco zachęcam do lektury, wspomnianych albumów, zwłaszcza że są świetne i do dziś część historii ze Spider-Manem/Menami (obecnie ciągle wydawanymi) się do niej nawet nie umywają.

Scythe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.